Mieszkania schodzą na pniu. Ponad 70 procent kupowanych za gotówkę

[object Object]
Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/6

Ponad 70 procent kupujących mieszkania w Polsce płaci za nie gotówką. Jak wynika z najnowszej analizy Open Finance, hossa na rynku mieszkaniowym ma się dobrze. Polacy wciąż szturmują biura sprzedaży deweloperów, kupując mieszkania zarówno na własne potrzeby, jak i z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu.

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy w pierwszym kwartale 2018 roku na zakup mieszkań od deweloperów przeznaczyli łącznie prawie 5 miliardów złotych. Zdaniem ekspertów, wynik jest o tyle zaskakujący, że dotyczy jedynie trzech miesięcy i siedmiu miast.

Jak dodano, taka kwota wystarczyłaby na zakup ponad 13 tysięcy mieszkań.

Większość za gotówkę

Co ciekawe, jak zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finance, Polacy wciąż kupują mieszkania przede wszystkim za gotówkę. I to mimo rosnącego od półtora roku popytu na kredyty hipoteczne.

Z danych banku centralnego wynika, że aż 71 procent nowych mieszkań sprzedanych w największych miastach była kupiona bez kredytu. Zdaniem Turka, tak wysoki odsetek świadczy o tym, że mieszkania są łakomym kąskiem dla majętnych Polaków szukających sposobu na zainwestowanie oszczędności.

Jakie przyczyny?

Turek przypomina, że w 2012 roku, kiedy stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie, a banki sporo płaciły za deponowane na lokatach pieniądze, przez cały rok w biurach sprzedaży deweloperów w siedmiu miastach Polacy wydali 6,1 miliardów złotych gotówki na zakup lokali.

Tymczasem obecnie podobna kwota trafia na rynek w ciągu zaledwie trzech-czterech miesięcy.

Zdaniem analityka, główną przyczyną są rekordowo niskie stopy procentowe. Skłaniają one osoby posiadające kapitał do poszukiwania bardziej intratnego sposobu inwestowania gotówki niż trzymanie jej na bankowych lokatach.

Jak dodał Turek, do tego należy dodać dynamicznie rosnącą gospodarkę, pęczniejące wynagrodzenia i niskie bezrobocie. "To wszystko przekłada się na optymizm Polaków" - podsumowuje. Dodaje, że nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że mamy jeszcze do czynienia z wyraźnym wzrostem popytu na mieszkania w związku z migracjami zarobkowymi naszych wschodnich sąsiadów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości