TVN24 Biznes | Nieruchomości

Najlepszy wynik od ponad 40 lat na horyzoncie. Może powstać blisko ćwierć miliona mieszkań

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach Expander, Shutterstock
wideo 2/5
Expander, ShutterstockJarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach

W 2021 roku może powstać około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań - szacuje HRE Investments w oparciu o najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Byłby to najlepszy wynik od 1978 roku.

Według wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do października br. oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań, czyli o 4,0 proc. więcej niż przed rokiem. Według HRE na wyciągnięcie ręki jest wynik na poziomie ok. 230 tys. nowych domów i mieszkań, których budowa zostanie formalnie zakończona w bieżącym roku. "Kluczowe będą tu dane za grudzień – tradycyjnie jest to bowiem miesiąc, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań" - czytamy. Dla porównania w całym 2020 roku powstało w naszym kraju prawie 221 tysięcy nieruchomości mieszkaniowych. 

Wynik na poziomie 230 tys. byłby najwyższym od 1978 roku, kiedy ustanowiono rekord wszech czasów. Wtedy powstało w Polsce prawie 284 tysiące nowych mieszkań. To o ponad jedną piątą więcej niż wynik, który możemy osiągnąć w bieżącym roku.

"Liczba to jednak jedno, a powierzchnia powstających mieszkań to drugie. (...) Dość powiedzieć, że w rekordowym pod względem liczby oddanych mieszkań roku 1978 w Polsce powstało 17,6 mln nowych metrów kwadratowych. W bieżącym roku będzie to około 20 mln metrów kwadratowych" - zwrócili uwagę autorzy raportu.

HRE Investments

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe mieszkania w Polsce

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek uważa, że nie tylko w roku bieżącym, ale też w latach kolejnych coraz szybciej nadrabiać będziemy niedobory w mieszkaniówce.

"Sugerować mogą to na przykład najnowsze dane na temat liczby wydawanych pozwoleń na budowę czy rozpoczynanych budów. W pierwszym przypadku po 10 miesiącach bieżącego roku możemy już mówić o decyzjach administracyjnych, które pozwalają na budowę ponad 283 tysięcy nowych mieszkań. To o ponad 29 procent więcej niż przed rokiem" - wskazał Turek.

Zaznaczył on jednocześnie, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę przekładają się na faktycznie budowane mieszkania. "Dlatego baczniej powinniśmy przyglądać się danym na temat mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tu także mamy bardzo dobre dane. Okazuje się bowiem, że przez 10 miesięcy rozpoczęto w Polsce budowę prawie 239 tysięcy nowych mieszkań" - wyjaśnia analityk.

HRE Investments

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości