TVN24 Biznes | Nieruchomości

Rekordy w mieszkaniówce. Dla deweloperów to "najlepszy okres w historii"

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowymTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSTrendy cenowe na rynku mieszkaniowym

Pierwsze półrocze było dla deweloperów najlepszym okresem w historii - pisze główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. Ekspert zauważa, że rekordy dotyczą między innymi liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, a także wydawanych pozwoleń na budowę.

Jak zwrócił uwagę główny analityk HRE Investments, pierwsze półrocze bieżącego roku było dla deweloperów rekordowe pod wieloma względami. "Wszystko wskazuje na to, że sprzedali oni najwięcej mieszkań w historii" - stwierdził. Dodał też, że ceny mieszkań idą w górę i "generują wyższe przychody".

"Popyt jest rekordowy"

Autor analizy zaznaczył, że nie byłoby to możliwe, gdyby Polacy nie chcieli kupować mieszkań - "popyt jest rekordowy", zarówno zgłaszany przez osoby kupujące za gotówkę, jak i te, które posiłkują się kredytem. Zdaniem Turka napięcia na rynku dodatkowo wzmacniają fundusze inwestycyjne, często zagraniczne, "które skupują całe bloki i osiedla z i tak już wykupionego rynku".

Jak zauważył, pierwsze półrocze było też rekordowe pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. "Tych było prawie 88 tys." - wskazał, powołując się na dane GUS.

Analityk porównał te dane z wynikiem z lat 2019-2018, gdy w pierwszej części roku rozpoczęto budowę ok. 66 tys. mieszkań. "Najnowszy wynik jest więc o prawie 1/3 lepszy" - zauważył.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzyHRE Investments

W pierwszym półroczu tego roku deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające na budowę prawie 109 tys. mieszkań. "To także najwyższy wynik w historii" - podkreślił Turek. Dodał, że w latach 2008-2016 przez cały rok wydawano deweloperom mniej pozwoleń na budowę niż obecnie w pół roku.

Najlepszy czerwiec w historii

Zwrócił też uwagę, że ostatni miesiąc był najlepszym czerwcem w historii pod względem liczby rozpoczynanych budów przez deweloperów - w ciągu miesiąca zaczęli oni wznosić 14,9 tys. nowych mieszkań. To o prawie 15 proc. mniej niż przed miesiącem, ale też o ok. 60 proc. więcej niż przed rokiem. Przypomniał, że rok temu ze względu na epidemię deweloperzy zaczynali mniej nowych inwestycji niż normalnie.

"Przyzwoite wyniki obserwujemy też w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę" - stwierdził Turek. Decyzje, które deweloperzy otrzymali w czerwcu br., pozwalają na budowę kolejnych 18,1 tys. mieszkań.

Najnowszy odczyt jest o 8 proc. wyższy niż przed rokiem i o 3 proc. lepszy niż w maju br. - dodał analityk. Zwrócił też uwagę, że deweloperzy dostarczyli w czerwcu br. 10,7 tys. nowych mieszkań. "To o 35 proc. więcej niż w maju br., choć też kosmetycznie mniej (0,1 proc.) niż przed rokiem" - podsumował.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock