TVN24 Biznes | Nieruchomości

Nowe mieszkania Polaków skurczyły się o 9 metrów

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Rosnące ceny wynajmu mieszkań
Rosnące ceny wynajmu mieszkańTVN24
wideo 2/4
TVN24Rosnące ceny wynajmu mieszkań

Deweloperzy sukcesywnie zmniejszają powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania - wynika z analizy HRE Investments. Przez 6 lat statystyczny lokal skurczył się aż o 9 metrów kwadratowych. Dane za ostatnie lata sugerują jednak, że Polacy nie chcą kupować małych lokali.

"W 2009 roku średnia powierzchnia mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wynosiła w dużych miastach około 65 m kw. Po upływie 11 lat wielkość ta skurczyła się do 56 m kw. Warto jednak zauważyć, że wielkość ta nie spadła poniżej 55 m kw. co najmniej od kilku lat" - czytamy w analizie HRE Investments.

Nieruchomości. Mieszkania coraz mniejsze

Jak tłumaczą analitycy HRE, powody, dla których malała powierzchnia nowobudowanych lokali są przede wszystkim finansowe.

"Po pierwsze kurczenie się mieszkań ma związek z możliwościami finansowymi Polaków. Chodzi o to, że budując mieszkania mniejsze deweloperzy mają wyższy popyt na mieszkania. Po prostu grono rodaków, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie np. 300 – 500 tysięcy na nowe 'M' jest znacznie większa niż grupa tych, którzy na nieruchomość chcą wydać ponad milion" - wyjaśniają.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Analizy zauważają, że do tego w ostatnim czasie sporo mieszkań trafiało w ręce inwestorów, którzy chcą czerpać zyski z wynajmu nieruchomości.

"Nie jest tajemnicą, że ich łupem padają najczęściej lokale z jednym lub dwoma pokojami, ale też możliwie małą powierzchnią. Na wynajmie takich nieruchomości można bowiem zarobić najwięcej. Powód jest prosty – kupując mieszkanie płaci się za metry, a wynajmujący patrzą przede wszystkim na liczbę pokoi" - piszą.

Przeciętna powierzchnia mieszkania w miastach wojewódzkichHRE Investments

Trzecim powodem z grona tych finansowych jest też chroniczny brak ziemi pod zabudowę mieszkaniową.

"Efektem są drożejące grunty. Skoro ziemia jest coraz droższa, a możliwości finansowe nabywców są ograniczone, to trudno się dziwić, że żeby zaoferować sensownie wycenione mieszkania deweloperzy są zmuszeni do optymalizowania projektów. W ten sposób dąży się do oferowania możliwie dużej powierzchni mieszkalnej w planowanym budynku' - czytamy.

Najmniejsze i największe mieszkania

"Nie sposób nie zauważyć, że np. w ubiegłym roku największe mieszkania oddawano do użytkowania w Opolu. Tam przeciętna powierzchnia zdecydowanie wybija się ze wszystkich miast w Polsce osiągając 73 m kw. To o 10 m kw. więcej niż w 2019 roku" - podają eksperci.

Na drugim biegunie mamy Gorzów Wielkopolski.

"W stolicy województwa lubuskiego przeciętna wielkość mieszkania, które w ubiegłym roku oddał do użytkowania deweloper wyniosła 49 m kw. To o ponad 5 proc. mniej niż w 2019 roku" - piszą.

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości