Pandemia zmieniła preferencje Polaków. Takich nieruchomości szukamy najczęściej

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?
wideo 2/4
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią wpływają na to, jakich nieruchomości szukają Polacy - ocenił w piątkowej analizie Bartosz Turek z HRE Investments. Wskazał, że zainteresowaniem cieszą się mieszkania z tarasami, ogródkami lub przynajmniej balkonami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ekspert zwrócił uwagę, że epidemia wpływa na preferencje osób szukających nieruchomości. "Rekordy popularności biją w ostatnich tygodniach działki rekreacyjne i rodzinne ogródki działkowe. Rekordowym zainteresowaniem cieszą się też domki holenderskie, domki drewniane, przyczepy kempingowe czy kampery" – wyliczył. Ocenił, że wiele osób szuka, w czasie rządowych ograniczeń, wszystkiego, co pozwoli zażyć więcej swobody i na kontakt z naturą.

Polacy szukają większych powierzchni

Zdaniem Turka wpływ epidemii na preferencje nabywców widać też w innych segmentach rynku nieruchomości. Jak napisał w analizie, Polacy znacznie chętniej szukają na przykład domów na sprzedaż. Ale też większych powierzchni.

"W kwietniu najczęściej poszukiwaną minimalną wielkością lokalu było 60 metrów kwadratowych. Jeszcze miesiąc wcześniej dolna granica najczęściej wyszukiwanej powierzchni mieszkania była ustawiona na poziomie 40 metrów" - wyjaśnił. Trend ten dotyczy też domów.

Dodał, że większą popularnością cieszą się obecnie mieszkania z ogródkami, tarasami lub przynajmniej balkonami. - Od kwietnia do 5 maja popyt na mieszkania z ogródkami wzrósł aż o 60 proc. względem liczby zapytań z marca br. - wyliczył. Z kolei mieszkań z tarasami o 63-proc.

Jak czytamy, odradzanie się popytu widać też w segmencie mieszkań z balkonami - były w ostatnim czasie (od 1 kwietnia do 5 maja) wyszukiwane o 19 proc. częściej niż jeszcze w marcu.

Zdaniem eksperta to właśnie segment mieszkań z ogródkami, tarasami czy balkonami ma szanse najszybciej wyjść z epidemicznego ochłodzenia.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock