TVN24 Biznes | Nieruchomości

O ile wzrosły ceny mieszkań? Najnowszy raport

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnego
Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnego

W trzecim kwartale 2021 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w 10 największych miastach wzrosły średnio o 4,2 procent w porównaniu do drugiego kwartału. Na rynku wtórnym wzrost wyniósł 2,8 procent - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Najbardziej zdrożały nowe mieszkania w Łodzi - o 11,6 procent.

Według opublikowanej w czwartek przez NBP "Informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2021 r.", w III kwartale br. notowano dalsze wzrosty cen mieszkań kwartał do kwartału w większości z 10 analizowanych miast, wzrosły też dynamiki cen.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyższe ceny transakcyjne mieszkań

Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły zwłaszcza w Łodzi (o 11,6 proc.), Wrocławiu (3,7 proc.) i Krakowie (3,5 proc.). W Warszawie ceny transakcyjne nowych mieszkań wzrosły w ujęciu kwartalnym o 3 proc., a średnia cena transakcyjna metra kwadratowego wyniosła 10 992 zł. Spadki średniej ceny transakcyjnej metra kwadratowego odnotowano jedynie w Gdańsku - o 2,1 proc.

Jak podano, rosnącym cenom mieszkań na rynkach pierwotnych (głównie w stanie deweloperskim, tj. do wykończenia we własnym zakresie oraz kupowane z opóźnioną realizacją), przy wysokim popycie towarzyszyło duże zainteresowanie nabywców tańszym rynkiem wtórnym, gdzie mieszkanie jest zazwyczaj gotowe do wprowadzenia.

Na rynku wtórnym także obserwowano wzrost cen ofertowych i transakcyjnych we wszystkich grupach miast. Ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły zwłaszcza w Łodzi (o 4,7 proc.), Gdańsku (4,3 proc.) i Warszawie (3,1 proc.). W stolicy średnia cena transakcyjna m kw. wyniosła 10 905 zł. Ceny korygowane indeksem hedonicznym rosły we wszystkich grupach miast, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej, niż miało to miejsce kwartał wcześniej.

Dynamika cen mieszkańNBP

Wzrost stawek najmu

W III kw. wzrosły też średnie, transakcyjne stawki najmu metra kwadratowego mieszkań względem poprzedniego kwartału (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media). Jak zaznaczono, nie obserwowano wystawiania masowo lokali na sprzedaż. "Inwestorzy nadal poszukiwali w nieruchomościach bezpieczeństwa dla lokowanego kapitału, a w mniejszym stopniu oczekiwali atrakcyjnej stopy zwrotu. Mimo wzrostu zainteresowania najmem, w dużych miastach nadal utrzymuje się wysoka podaż ofert mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych, co może sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości" - oceniono. Dodano, że w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania nabywaniem mieszkań na wynajem przez fundusze inwestycyjne, w tym zagraniczne.

Stopa zwrotu z wynajmowanych mieszkań jest niska (ok. 2,9 proc.), pomimo to cieszą się one zainteresowaniem, gdyż długookresowo postrzegane są jako inwestycje umożliwiające przechowanie wartości - podano.

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości