Tanie mieszkanie dla każdego. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o nowym rządowym programie

Nieruchomości

tvn24bisPremier Beata Szydło o szczegółach programu Mieszkanie plus

Mieszkania na wynajem z niskim czynszem i opcją dojścia do własności; subkonta mieszkaniowe z premiami od państwa, a także wsparcie budownictwa społecznego. To trzy filary zaprezentowanego dziś przez premier Beatę Szydło programu Mieszkanie plus.

MINISTER INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA ANDRZEJ ADAMCZYK O GODZ. 17:00 BĘDZIE GOŚCIEM PROGRAMU "BILANS" W TVN24 BIS.

W piątek zaprezentowano założenia programu Mieszkanie plus.

1. Mieszkania na wynajem

Najważniejszym filarem programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego trafią grunty, które teraz są w dyspozycji Skarbu Państwa (np. tereny pokolejowe). Dzięki temu budowane w ramach programu mieszkania będą tańsze (minister infrastruktury mówił, że średni koszt budowy metra wyniesie 2,5 tys. zł). Mieszkania te następnie mają być wynajmowane. Za ile? - Czynsze wynajmu takiego mieszkania będą wynosić od 10-20 złotych za metr kwadratowy - mówiła premier.

Wynajem ma jednak dawać opcję dojścia do własności. Oznacza to, że po kilkudziesięciu latach wynajmujący staną się właścicielami zamieszkiwanych nieruchomości.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych, podstawą będzie zasób gruntów Skarbu Państwa, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.

Ceny wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkania pluspremier.gov.pl

2. Dla kogo?

Jak mówiła premier Beata Szydło, Mieszkanie plus będzie programem powszechnym. Nie będzie ograniczeń ze względu na wiek czy zarobki.

Premier zwracała jednak uwagę, że ze względu na duże zainteresowanie będą musiały "być określone kryteria, kto w jakiej kolejności będzie mógł mieszkania uzyskać". Preferowane będą rodziny wielodzietne. - W zależności od tego, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie - wyjaśniała szefowa polskiego rządu.

3. Wsparcie budownictwa społecznego

Drugim elementem programu Mieszkanie plus jest wsparcie budownictwa społecznego. Jak mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, rząd chce wykorzystać potencjał drzemiący w budownictwie społecznym, czyli np. w TBS-ach, spółkach gminnych czy spółdzielniach mieszkaniowych. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35-55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

- Będziemy preferować budownictwo komunalne. Rezygnujemy z budownictwa socjalnego. Wprowadzimy też umowy z mieszkańcami mieszkań komunalnych, które będą zawierane na czas określony - mówił Smoliński. Przedstawiciel MIiB mówił również, że rząd zechce przywrócić w spółdzielniach mieszkaniowych lokatorskie prawo do lokalu bez możliwości przekształcenia. Spółdzielnia będzie miała możliwość zawrzeć z lokatorem, że on będzie mógł dochodzić do własności - dodał.

Wsparcie budownictwa społecznegopremier.gov.pl

4. Subkonta mieszkaniowe

Kolejnym elementem programu będą tzw. subkonta mieszkaniowe.

- Bardzo często jest tak, że ktoś ma już mieszkanie, ale nie stać go na remont tego mieszkania, albo chce wybudować dom i też ma problem, bo nie ma na to wystarczających środków - zwracała uwagę premier.

- Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem czy to na remont, czy na wybudowanie swojego prywatnego domu, czy też zakup mieszkania. Te oszczędności będą dopełniane przez premie, które będzie dawało państwo - wyjaśniała Szydło.

Środki na nią miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych.

Wsparcie oszczędzania mieszkaniowegopremier.gov.pl

5. Kiedy?

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas piątkowej konferencji zaprezentował "mapę drogową" realizacji programu.

Powiedział, że projekt powinien zostać dostarczony do kancelarii premiera w trzecim kwartale 2016 r. - Narodowy Program Mieszkaniowy, mam nadzieję, zostanie przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r. - zapowiedział. - I dalej Mieszkanie plus: mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności to początek drugiej połowy 2017 r. Pierwsza połowa 2017 r. to projekt ustaw (...) dotyczący budownictwa społecznego - wyliczał. Według Adamczyka ustawa o narodowym funduszu mieszkaniowym "pozwoli w drugiej połowie 2017 r. rozpocząć nabór chętnych na wynajem mieszkań realizowanych w ramach tego programu".

- Planujemy, że inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r. - dodał minister.

"Mapa drogowa" realizacji programupremier.gov.pl

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: