Kolejne lokale z Mieszkania plus wkrótce zostaną oddane do użytku. Kolejka chętnych

Nieruchomości

Premier Mateusz Morawiecki o Mieszkaniu plustvn24
wideo 2/6

364 mieszkania zostaną oddane w pierwszym kwartale 2019 roku w ramach programu Mieszkanie plus. Do nowych mieszkań wprowadzą się lokatorzy w Gdyni, Wałbrzychu i Kępicach.

Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości przypomniał, że dotychczas w ramach rządowego programu oddano 480 lokali.

Mieszkanie plus w Gdyni

Jak wskazano, na 172 mieszkania w Gdyni jest niemal 2,3 tys. chętnych. - Zamknęliśmy nabór. Teraz trwa proces weryfikacji zgłoszeń tak, aby w gdyńskim Mieszkaniu plus zamieszkały rodziny, które spełnią kryteria wymagane przez PFR Nieruchomości i Miasto Gdynię - podkreślił Tomasz Górnicki, członek zarządu PFR Nieruchomości. Jak poinformowano, wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji programu Mieszkanie plus będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu. "Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania - na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za metr kwadratowy. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za metr kwadratowy" - podał PFR Nieruchomości.

Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1-pokojowych do 5-pokojowych. Mogą wybrać opcję najmu, a także najmu z dojściem do własności w różnych okresach - 15, 20, 25, 30 lat.

Pozostałe lokale

Na podobnych zasadach odbywa się nabór na 192 lokale w wałbrzyskim Mieszkaniu plus, który rozpoczął się 18 grudnia 2018 i potrwa do 31 stycznia 2019 roku. W Wałbrzychu zaplanowano 28 mieszkań M1 (o metrażu około 35 m kw.), 112 lokali M2 (47,86 m kw.) oraz 52 mieszkania M3 (73,52 m kw.). Jak podano, średni czynsz najmu w ramach Mieszkań plus w Wałbrzychu wyniesie 18,8 zł za m kw. Przewidziano preferencje dla młodych rodzin z dziećmi. - Preferencje będą dotyczyły również osób mieszkających w budynkach, które z powodu szkód górniczych zostaną poddane rozbiórce, a także seniorów, którzy będą chcieli oddać na rzecz gminy swoje mieszkania za duże na ich potrzeby - podał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. - Ostatnią grupą ujętą w preferencjach społecznych są osoby z niepełnosprawnością - dodał. W Kępicach w województwie pomorskim ma powstać pięć budynków, w których znajdą się łącznie 42 mieszkania.

Dopłaty do czynszu

Mieszkanie plus to rządowy program, który ma sprawić, by na rynku było więcej dostępnych cenowo mieszkań. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału. Od stycznia 2019 roku wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Zgodnie z ustawą, jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 procent jest zwiększany o 30 punktów procentowych. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent.

Co ważne, dopłaty do czynszów będzie można uzyskać nie tylko do mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus, ale także do nowych lokali postawionych przez spółdzielnie, Towarzystwa Budownictwa Społecznego i deweloperów.

Jak wynika z analiz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, na największe miesięczne dopłaty mogą liczyć 4-osobowe rodziny z Warszawy, tj. 561 zł. W Gdańsku wyniosą one 507 zł, w Krakowie - 473 zł, we Wrocławiu - 471 zł, w Katowicach - 423 zł. Najmniejsze dopłaty będą przysługiwały w Łodzi - 375 zł oraz w Opolu - 374 zł.

Rządowy raport

Pod koniec listopada ubiegłego roku "Rzeczpospolita" informowała, że rząd przygotował wewnętrzny raport na temat realizacji programu Mieszkanie plus, który trafił do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Eksperci wskazywali na liczne błędy. "W realizacji programu Mieszkanie plus - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 roku - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury akty prawne" - mogliśmy przeczytać w raporcie.

Ponadto zdaniem jego autorów najpoważniejszą szkodą było stworzenie u wyborców "całkowicie nierealnych oczekiwań". Rząd zapewniał, że czynsze nie przekroczą kilkunastu złotych za metr w dużych miastach i kilku złotych w mniejszych. Na przykład w Warszawie miał wynosić 19 zł, zaś we Wrocławiu 15 zł. Rząd twierdził również, że da się budować mieszkania za 2500 zł za metr kwadratowy.

Jak podano, za opracowanie raportu ws. programu odpowiadał Józef Orzeł, osoba ciesząca się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock