Mieszkanie plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Mieszkanie plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć
Mieszkanie plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć
TVN24 BiS
TVN24 BiSMieszkanie plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Po 500 plus, czas na Mieszkanie plus. Rząd Beaty Szydło po starcie swojej sztandarowej obietnicy, jeszcze w tym miesiącu ma zaprezentować kolejny program. Tym razem skierowany do tych, którzy myślą o własnym mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które wiemy w tym momencie nt. programu Mieszkanie plus.

- To jest dopiero pierwszy krok. 500 plus to jest dopiero początek różnych propozycji, które będziemy dla rodzin przygotowywali i proponowali. Musimy stworzyć przede wszystkim modę na demografię, modę na dzietność, modę na rodzinę. Mamy tutaj różne pomysły, będziemy w tej chwili w najbliższym czasie ogłaszali bardzo ambitny program mieszkaniowy - zapowiedziała w sobotę Beata Szydło.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa prezentacja programu ma nastąpić jeszcze w kwietniu. Co wiemy do tej pory?

1. Wynajmuj, nie kupuj

Zgodnie z założeniami rządu Beaty Szydło miałby powstać szereg zróżnicowanych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Ministerstwo i rząd dążą bowiem do odejścia od wspierania "własności mieszkaniowej". Jak wynika z danych najnowszych danych w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe.

Wzorem dla rządowych planów mają być wysoko rozwinięte kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy, Dania, Szwecja.

Resort infrastruktury podkreśla, że kraje z dużym zasobem mieszkań na wynajem łagodniej przechodziły kryzys finansowy. Chociażby ze względu na fakt, że obywatele, mając alternatywę na rynku mieszkaniowym, nie musieli się zadłużać na wiele lat nabywając mieszkania na własność.

2. Dla kogo?

Mieszkanie plus ma być skierowane do mniej zamożnych rodzin.

- Chodzi nam o to, by przy współudziale państwa, rodziny o średnich dochodach mogły mieć szansę uzyskania własnego mieszkania. To jest to założenie, które sobie stawiamy. Uważamy, że żeby mogły się pojawiać kolejne dzieci potrzebna jest praca, potrzebne jest mieszkanie - mówiła w sobotę premier Beata Szydło.

Jak wskazuje Ministerstwo Infrastruktury to właśnie dla mniej zamożnych rodzin należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań (w tym w ramach tzw. "dochodzenia do własności"), w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową. Instrumenty wspierające budownictwo mieszkaniowe w zdecydowanie większym niż dotychczas zakresie powinny być skierowane na wsparcie mniej zamożnej części społeczeństwa - czytamy na stronie resortu.

3. Wynajmij

Zgodnie z założeniami rządu, mieszkania mają być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa. Stąd ich niska cena.

Koszt budowy miałby nie przekraczać bowiem 3 tys. zł za metr kw.

Warto pamiętać jednak, że państwo prowadzi już program Mieszkanie na wynajem. Jednym z jego głównych problemów jest fakt, że cena takiego mieszkania nie odbiega znacząco od oferty rynkowej, a zatem i taka forma najmu długoterminowego wydaje się mało atrakcyjna.

4. Mieszkaj przez lata i...

Ponadto istniałaby możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności". Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury w ten sposób koszt spłaty takiego mieszkania będzie mniejszy niż komercyjny.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury wprowadzenie programu Mieszkanie plus oznacza poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych.

5. Od kiedy?

Program mieszkaniowy, według zapowiedzi premier Beaty Szydło, będzie najbliższym, który ogłosi. Mieszkanie plus będzie zatem najnowszym priorytetem rządu.

Na razie nie ma jednak informacji o tym od kiedy miałby wejść w życie nowy program.

Premier Beata Szydło o priorytetach rządu
Premier Beata Szydło o priorytetach rządutvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości