Przegląd prasy: Mieszkanie plus w ruinie. Raport na biurku premiera

Nieruchomości

Premier: Mieszkanie Plus jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która panowałatvn24
wideo 2/6

100 tysięcy - tyle mieszkań ma powstać w ciągu kilku lat funkcjonowania rządowego programu Mieszkanie plus. Na razie jest ich jednak zaledwie pół tysiąca, a program krytykują nawet eksperci związani z partią rządzącą. Rząd przygotował wewnętrzny raport na ten temat, który trafił już do premiera i prezesa PiS - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Z raportu opracowanego na potrzeby rządu, do którego dotarła "Rz", wynika, że pierwsze dwa lata realizacji programu Mieszkanie plus można uznać za stracone.

Gazeta wskazała, że dokument trafił już na biurko premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

Mieszkanie plus pod lupą ekspertów

"W realizacji programu Mieszkanie plus - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 roku - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury akty prawne" - czytamy w raporcie.

Zdaniem jego autorów najpoważniejszą szkodą jest stworzenie u wyborców "całkowicie nierealnych oczekiwań". Rząd zapewniał, że czynsze nie przekroczą kilkunastu złotych za metr w dużych miastach i kilku złotych w mniejszych. Na przykład w Warszawie miał wynosić 19 zł, zaś we Wrocławiu 15 zł. Rząd twierdził również, że da się budować mieszkania za 2500 zł za metr kwadratowy.

Jak podano, za opracowanie raportu ws. programu odpowiadał Józef Orzeł, osoba ciesząca się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że ostateczny jego kształt jest owocem "wielu spotkań w gronie ekspertów, które odbywały się w ciągu kilku miesięcy". "Na ponad 70 stronach przeczytać można, że mimo fatalnego startu program można uratować" - zaznacza gazeta. Wiele zależy od podmiotu, który dziś odpowiada za jego realizację, czyli PFR Nieruchomości. Zdaniem ekspertów należy również jak najszybciej - najlepiej przed końcem roku - uchwalić dwie ustawy: nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości (o tzw. polskich REIT-ach). Gazeta zauważa jednak, że "pierwszy z wymienionych aktów prawnych nie trafił nawet jeszcze do Sejmu, a drugi zaś jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie".

Propozycja zmiany ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości - przygotowana przez Radę Mieszkalnictwa - ma rozwiązać problem z przekazywaniem za darmo gruntów. Podmiotom, od których przejęte zostaną grunty, zostanie "przekazana rekompensata w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów, w przypadku gdy przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość".

Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości, w rozmowie z "Rz" ocenił, że "to naturalne, że w początkowych etapach realizacji programu testowano różne rozwiązania". - Nie wszystkie się sprawdziły. Dziś nie mamy wątpliwości, że niezbędne elementy układanki są na swoim miejscu lub za chwilę będą - skomentował zarzuty z raportu.

PFR Nieruchomości od stycznia 2018 roku odpowiada za inwestycyjny filar Mieszkania plus.

Budowa tanich mieszkań

Celem programu Mieszkanie plus jest budowa tanich mieszkań pod wynajem z możliwością późniejszego wykupu nieruchomości. Program działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Na początku października Polski Fundusz Rozwoju został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus. - Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wyliczył, że aktualnie budowanych jest dokładnie 9 tys. 681 mieszkań. Chodzi zarówno o zrealizowane inwestycje – Biała Podlaska, Kępno, Jarocin – jak i te w trakcie realizacji - Kępice, Katowice, Gdynia.

Dopłaty do czynszów

Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach do czynszu - tzw. program Mieszkanie na start. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z ustawą, jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 procent jest zwiększany o 30 punktów procentowych. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent.

Co ważne, dopłaty do czynszów będzie można uzyskać nie tylko do mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus, ale także do nowych lokali postawionych przez spółdzielnie, Towarzystwa Budownictwa Społecznego i deweloperów.

Jak wynika z analiz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, na największe miesięczne dopłaty mogą liczyć 4-osobowe rodziny z Warszawy, tj. 561 zł. W Gdańsku wyniosą one 507 zł, w Krakowie - 473 zł, we Wrocławiu - 471 zł, w Katowicach - 423 zł. Najmniejsze dopłaty będą przysługiwały w Łodzi - 375 zł oraz w Opolu - 374 zł. Natomiast średnie dopłaty w województwach dla takiej rodziny resort przewiduje w pomorskim - 454 zł, a najmniej będą mogli otrzymać mieszkańcy woj. opolskiego - 306 zł.

Autor: mb//bgr / Źródło: Rzeczpospolita, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock