Nieruchomości

Rusza program Mieszkanie plus. Wiemy, ile mieszkań powstanie

Nieruchomości

ShutterstockW ramach programu Mieszkanie plus może powstać ponad 6 tys. mieszkań

Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie plus - informuje w środowym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

W środę, w całej Polsce, podpisanych zostało 17 listów intencyjnych i porozumień między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus a jednostkami samorządu terytorialnego.

Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

- To działki o łącznej powierzchni ponad 67 ha, na których powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowa ma za zadanie poprawić sytuację w szczególności młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci - przekonuje cytowany w komunikacie Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

Jak powiedział na antenie RMF FM przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów i pełniący obowiązki szefa resortu skarbu Henryk Kowalczyk, pierwsze klucze do mieszkań będą mogły być przekazane pod koniec 2018 roku. Dodał, że w ciągu trzech lat można spodziewać się powstania 300 tysięcy lokali.

Obietnica rządu

We wrześniu Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego filarem jest program Mieszkanie Plus.

BGK przypomina, że program stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier w expose, w którym zapowiedziany został kompleksowy program budowy mieszkań, będący silnym impulsem proinwestycyjnym. Program ten będzie służył m.in. realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Listy intencyjne i porozumienia podpisane w środę zakładają ścisłą współpracę między BGK Nieruchomości S.A. a poszczególnymi samorządami w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną - dodaje Włodzimierz Stasiak.

- Jako spółka odpowiedzialna za pilotaż programu Mieszkanie Plus, zadeklarowaliśmy też podjęcie działań zmierzających do finansowania i organizacji inwestycji, a także gotowość do aktywnego zarządzania nieruchomościami i obsługi najemców w ramach programu Mieszkanie plus - zapewnia.

Finansowanie

Jak podkreślono w komunikacie, inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników.

Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy.

Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Eksperci o programie Mieszkanie plus. Zobacz rozmowę TVN24 BiS (28.09.2016):

Eksperci o programie Mieszkanie plusTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: