Mogą wpłynąć na wysokość czynszów. W Mieszkaniu plus ma nie być pustostanów

[object Object]
Kto będzie miał pierwszeństwo w Mieszkaniu Plus? Wiceminister wyjaśniaTVN24 BiS
wideo 2/7

W ramach filaru komercyjnego programu Mieszkanie plus co do zasady nie będzie pustostanów - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Jak dodał, "maksymalnie skrócony" ma zostać czas potrzebny na wynajęcia mieszkania. - Dzięki warunkom najmu, jakie zaoferujemy naszym lokatorom, planujemy maksymalnie wykorzystać wszystkie mieszkania w naszym portfelu - wyjaśnił.

- Integralną częścią naszej strategii biznesowej jest wyeliminowanie problemu pustostanów. To bardzo ważne, szczególnie w obszarze zarządzania kosztami i wysokością czynszów - powiedział Barszcz.

Wysokość czynszów

Jak zauważył prezes BGKN, czynnikiem mającym istotny wpływ na wysokość czynszów jest koszt pustostanów. - Zwykle zakłada się, że poziom pustostanów wynosi około 10 procent. To oznacza, że zaledwie 90 procent mieszkań pracuje i przynosi dochód, podczas gdy reszta stoi pusta, czekając na nowych lokatorów. W efekcie wyższą cenę muszą ponieść wszyscy najemcy mieszkań - zaznaczył prezes BGKN. - Na rynku wynajęcie mieszkania trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy. Chcemy ten czas maksymalnie skrócić. Dzięki warunkom najmu, jakie zaoferujemy naszym lokatorom, planujemy maksymalnie wykorzystać wszystkie mieszkania w naszym portfelu - wyjaśnił Barszcz. Jednym z czynników, które mają skutecznie wyeliminować problem pustostanów w inwestycjach BGKN, jest wysokość czynszów. Jak wyjaśnił prezes Barszcz, przez sito BGKN przejdą tylko te "projekty mieszkań, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają pewność, że czynsze będą o około 25 procent niższe niż średnia rynkowa w danym regionie". BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. - Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach Skarbu Państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Pierwsze mieszkania

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami i inwestorami prywatnymi, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września br. W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tysięcy mieszkań, z czego ponad 1200 jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 miliardy złotych. Pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie plus zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie. Kolejne 186 lokali trafi do chętnych w czerwcu przyszłego roku roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje już inwestycje między innymi w Wałbrzychu, Pruszkowie.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości