Mieszkanie plus. Zapytają o pierwsze lokalizacje

[object Object]
Ile będą wynosiły czynsze w ramach Mieszkanie Plus?TVN24 BiS
wideo 2/3

Konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji lokali z programu Mieszkanie plus ruszą 2 października - poinformował resort infrastruktury i budownictwa. Pierwsze spotkania odbędą się w Bydgoszczy, Opolu, Lublinie i Szczecinie.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 października w Bydgoszczy, a kolejne: 9 października w Opolu, 18 października w Lublinie i 30 października w Szczecinie. "W każdym z miast wojewodowie zaprosili do konsultacji samorządowców, żeby poznać ich oczekiwania związane z funkcjonowaniem i działaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN)" - dodał resort. Konsultacje będą połączone z prezentacją zasad działania KZN i możliwości, jakie daje on gminom oraz lokalnym społecznościom.

Konsultacje projektu

W konsultacjach, które odbędą się w każdym województwie mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich samorządów lokalnych: powiatowych i gminnych.

- Chodzi o to, żeby z szansy mieszkania, które będą powstawały przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości mogły skorzystać zarówno gminy, w których są nieruchomości Skarbu Państwa już przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe, jak również gminy, które mają własne działki budowlane albo uzbrojone i potrzebują kapitału na budowę mieszkań - wyjaśnił rzecznik prasowy MIB Szymon Huptyś.

Jak wyjaśnił rzecznik, celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. - Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez lokalne społeczności - powiedział. Dodał, że tam gdzie jeszcze samorządy nie zgłosiły zainteresowania programem, samorządowcy będą mogli uzyskać opinie swoich mieszkańców dotyczące potrzeby skorzystania z takiej oferty.

Nieruchomości gmin

Gminy mogą wskazać nieruchomości, które mogłyby zostać wniesione do takich spółek z przeznaczeniem na realizację inwestycji mieszkaniowych (budowa mieszkań na wynajem o czynszu normowanym lub lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy). Gminy muszą także dostarczyć informację, czy nieruchomości te są przygotowane np. pod względem uzbrojenia technicznego do realizacji takich inwestycji. Dzięki temu KZN będzie mógł szybciej rozpocząć prace. Resort podkreślił, że "z uwagi na sezonowość robót budowlanych, szybkie przekazanie informacji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych już wiosną 2018 r., a w przypadku nieruchomości budynkowych, nawet w 2017 r.".

W przypadku gdy gmina jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z KZN w formie spółki celowej i dysponuje nieruchomością lub nieruchomościami możliwymi do wykorzystania na ten cel, powinna uzupełnić wzór informacji dotyczący formalnie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości