Mieszkania dla Młodych rozchwytywane. Pula na przyszły rok już się kończy

Nieruchomości

ShutterstockMieszkanie dla Młodych będzie obowiązywał do końca 2018 roku

Zanim ruszy program Mieszkanie plus znacznie szybciej skończą się pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych. "Jeśli tempo składania wniosków utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wstrzymamy przyjmowanie wniosków na 2017 r. najprawdopodobniej w lipcu/sierpniu" - poinformował tvn24bis.pl Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jeśli ktoś myśli o tym, aby kupić używane mieszkanie i chce przy tym otrzymać dopłatę z budżetu, musi się pospieszyć. Polacy tak chętnie korzystają z dopłat, że pieniędzy przewidzianych na program Mieszkanie dla Młodych (MdM) w przyszłym roku lada chwila zabraknie.

Jak wynika bowiem z informacji BGK, limit środków na wypłatę dofinansowań z MdM w 2017 roku wykorzystano w 30 proc. Do tej pory złożono 8 179 wniosków.

- Jeśli tempo składania wniosków utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wstrzymamy przyjmowanie wniosków na 2017 r. najprawdopodobniej w lipcu/sierpniu - wskazała Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

Z limitu na 2017 r. 6 330 wniosków dotyczy zakupu lokalu na rynku pierwotnym, a 1 849 na rynku wtórnym.

Lepiej wygląda natomiast sytuacja jeżeli chodzi o 2018 rok. Do tej pory wpłynęły 72 wnioski, rezerwując limit w 0,26 proc. Na 2018 r. limit został określony w kwocie 762 mln zł.

Jak poinformowało dodatkowo BGK, beneficjenci, którzy otrzymali dofinansowanie wkładu własnego z tegorocznego limitu lub lat ubiegłych, mogą składać wnioski o dodatkowe finansowe wsparcie na spłatę części kredytu z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego bądź kolejnego dziecka. Wnioski zostaną zrealizowane jeszcze w 2016 roku.

Nie będzie kontynuacji

MdM, to program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym przez młodych ludzi. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) oraz instytucjami kredytującymi.

MdM polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Od początku trwania programu, czyli od stycznia 2014 roku 63 261 beneficjentów podpisało z 14 bankami kredytującymi umowy dotyczące finansowania zakupu mieszkania lub domu ze wsparciem państwa.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie wydłuży programu Mieszkanie dla Młodych, który obowiązuje do końca 2018 roku. Następcą ma być zapowiedziane już przez rząd Mieszkanie plus, z którego pierwsze klucze do uczestników programu mają trafić w połowie 2019 roku.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o zapowiedzianym przez rząd programie Mieszkanie plus (10.06.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: