Kryzys mieszkaniowy. "Gołębie klatki" kosztują pół miliona złotych, a chętnych nie brakuje

Nieruchomości

weibo.comTak wygląda jedno z mieszkań w Shenzhen

Wyobrażacie sobie życie w mieszkaniu o powierzchni zaledwie 12 metrów kwadratowych? W chińskiej "Dolinie Krzemowej" sprzedano właśnie dziewięć takich lokali. Każdy z nich kosztował ok. 880 tys. juanów, czyli ponad pół miliona złotych.

O transakcji poinformowała w niedzielę gazeta "Guangzhou Daily". Deweloper potrzebował zaledwie kilku godzin, aby sprzedać dziewięć "gołębich klatek" bo tak lokalne media nazwały lokale. Najmniejsze z nich miało 11,73 metrów kwadratowych, a największe 13,48 metrów kwadratowych.

Chodzi o miasto Shenzhen - chiński odpowiednik Krzemowej Doliny, siedziba wielu firm informatycznych i miejsce zamieszkania zamożnych ekspatów.

Szokująca cena

Wielkość mieszkań może szokować, ale chyba nie tak bardzo jak ich cena. Lokale były sprzedawane po średniej cenie 880 tys. juanów, czyli ponad 500 tys. zł.

Mieszkania znajdują się w dzielnicy Nanshan, w budynku, który kiedyś służył jako hotel. "Salon" o powierzchni 6 metrów kwadratowych wyposażony jest w łóżko, które chowa się w szafie, aby jak najlepiej można było wykorzystać i tak już mocno ograniczoną przestrzeń. Bo tak naprawdę pozostaje już tylko miejsce na biurko i krzesło.

"Salon"weibo.com

Do tego mieszkańcy mają do dyspozycji drugie pomieszczenie, również o powierzchni 6 metrów kwadratowych, które służy jako łazienka, toaleta i kuchnia.

Tak wygląda łazienka, kuchnia i toaletaweibo.com

Sprawę sprzedaży tak małych mieszkań bada już miejska komisja gospodarowania gruntami, bowiem zgodnie z przepisami, lokale mieszkaniowe w Chinach nie mogą być mniejsze niż 22 m.kw.

Jak dobrze sprzedać mieszkanie? Zdradzają agenci nieruchomości:

Jak dobrze sprzedać mieszkanie? Zdradzają agenci nieruchomości

Autor: tol//ms / Źródło: sixthtone.com, en.people.cn

Źródło zdjęcia głównego: weibo.com