Rząd szykuje zmiany na rynku mieszkań. "Rodziny nie powinny konkurować z funduszami"

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o hurtowym wykupie mieszkań przez fundusze
Premier Morawiecki o hurtowym wykupie mieszkań przez funduszeTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki o hurtowym wykupie mieszkań przez fundusze

Rząd szykuje nowe rozwiązania w sprawie regulacji hurtowego rynku mieszkań, preferujące nabywców indywidualnych. Propozycje zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Waldemar Buda poinformował Polską Agencję Prasową, że "Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań".

Wskazał, że "gotowe rozwiązania prawne zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach tak, by nabywcy indywidualni jak najszybciej byli preferowani w zakupie mieszkania".

Zdaniem szefa MRiT "rodziny nie powinny przecież konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi". - Mieszkanie to podstawowe dobro i osoby indywidualne, decydujące się na jego zakup, muszą być uprzywilejowane - zaznaczył minister.

Zapowiedź premiera

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił, że dla funduszy kupujących hurtowo mieszkania w Polsce będzie wprowadzona prawdopodobnie dodatkowa opłata.

Jak doniosła w poniedziałek wyborcza.pl, wszystkie mieszkania na osiedlu przy ul. Bokserskiej na Mokotowie kupił hurtem fundusz inwestujący w mieszkania na wynajem. Według gazety analitycy przewidują, że takich transakcji będzie więcej, bo zwykłych klientów nie stać na kredyt.

Z informacji gazety wynika, że osiedle Moko Botanika to zespół trzech budynków przy ul. Bokserskiej na Służewcu, w pobliżu toru wyścigów konnych. Łącznie jest tu ponad 400 mieszkań. Deweloper, firma Marvipol, w sierpniu sprzedał pierwsze 146 lokali na tym osiedlu funduszowi Heimstaden Bostad, inwestującemu w mieszkania na wynajem. W miniony piątek poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży temu samemu funduszowi kolejnych 289 mieszkań. Tym samym całe osiedle przejął Heimstaden Bostad.

"Transakcja dotyczyła drugiego etapu inwestycji Moko Botanika i obejmowała 289 lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, miejsca parkingowe w hali garażowej oraz pomieszczenia przynależne za łączną cenę około 155 mln PLN netto" - napisano w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości