Nieruchomości

Inwestycja w mieszkania na wynajem. W tych miastach najbardziej się opłaca

Nieruchomości

[object Object]
Ekspert o rosnących cenach mieszkań w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/6

Koszty najmu wciąż rosną, ale zdecydowanie wolniej niż ceny mieszkań. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że najem zdrożał w ujęciu rocznym średnio o 6 procent, podczas gdy ceny mieszkań aż o 13 procent.

Autorzy raportu wskazali, że największe podwyżki kosztów najmu miały miejsce w Katowicach - średnio o 14 procent i Lublinie - 13 procent. Najmniejsze zaś w Łodzi - 2 procent.

Najwyższe stawki za najem obowiązują w Warszawie - przeciętnie 57 zł za metr kwadratowy, Gdańsku - 48 zł oraz Wrocławiu - 46 zł. W tej kwocie nie uwzględniono opłat licznikowych i administracyjnych. Najniższe stawki obserwujemy zaś w Sosnowcu i Toruniu - po 30 zł.

Jednocześnie o 13 procent wzrosły ceny mieszkań. Zdaniem autorów raportu, to nie najlepsza informacja dla osób, które planują kupić mieszkanie z myślą o wynajmowaniu go. Ceny mieszkań rosną bowiem zdecydowanie szybciej, a więc spada rentowność tego rodzaju inwestycji. Obecnie na rentowność rzędu 8 procent rocznie można liczyć tylko w Sosnowcu i Częstochowie.

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie:

Zdaniem ekspertów, ci, którzy dopiero się przymierzają do zakupu mieszkania na wynajem, powinni bardzo dokładnie przeanalizować różne czynniki, na przykład stawki najmu w okolicy czy koszty utrzymania mieszkania.

Z drugiej strony osoby, które już jakiś czas temu kupiły mieszkania na wynajem, zarabiają coraz więcej. Szczególnie wysokie zyski, nierzadko przekraczające 10 procent rocznie, uzyskają osoby, które zakupu dokonały w latach 2013-2014 roku. Wtedy mieszkania były bowiem o około 25 procent tańsze niż dziś.

Mieszkania na wynajem

W rankingu miast, w których najbardziej opłaca się posiadać mieszkanie na wynajem, wygrywają Sosnowiec i Częstochowa. Tam stawka za najem jest bowiem o blisko połowę wyższa niż rata kredytu na zakup mieszkania (różnica wynosi odpowiednio 49 i 44 procent).

To oznacza, że rata kredytu na zakup mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych jest aż około 400 zł niższa niż kwota, jaką trzeba zapłacić właścicielowi za najem podobnego mieszkania.

Mniej, bo od 21 do 27 procent (lub w ujęciu kwotowym około 200 zł miesięcznie, wynosi różnica we Wrocławiu, w Lublinie, Katowicach i Łodzi.

Spośród analizowanych miast tylko w Toruniu przeciętny koszt najmu jest niższy niż rata kredytu. Różnica wynosi -4 procent.

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu:

Badanie

Wyliczenia sporządzono na podstawie 17 537 ofert najmu oraz 37 129 ofert sprzedaży mieszkań dostępnych w okresie od 1 do 30 listopada 2019 roku.

Autorzy raportu wyjaśnili, że podana wyżej rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem podatków, oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono między innymi kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości