Nieruchomości

Nietanie mieszkanie na wynajem. BGK chce 2 tys. zł za małe dwa pokoje

Nieruchomości

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS był Maciej Górka z Domiporta.pl

Miały być tanie i skutecznie konkurować z dotychczasową ofertą mieszkań na wynajem. Ostatecznie Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem na zasadach komercyjnych. A w praktyce? Ceny najmu w Warszawie nawet przebijają stawki rynkowe.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa podjęta przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która ma zwiększyć liczbę ofert mieszkań do wynajęcia w największych polskich miastach.

Mieszkania na wynajem

Fundusz oferował dotychczas możliwość wynajmu mieszkań w Poznaniu, Piasecznie, Krakowie oraz w Gdańsku. Przed kilkoma dniami kolejne 87 nieruchomości pod wynajem oddano w Warszawie, konkretnie w budynku Przy Agorze 26 w dzielnicy Bielany. Budynek położony jest w pobliżu stacji metra Młociny oraz pętli tramwajowej. Wszystkie lokale są wykończone "pod klucz" i wyposażone m.in. w meble w kuchniach i łazienkach, oświetlenie oraz sprzęt AGD.

Jak czytamy na stronie Funduszu oferta "atrakcyjna cenowo oraz jakościowo" ma stworzyć alternatywę dla kredytu hipotecznego.

Chętni mogą być jednak rozczarowani cenami. Za wynajem dwupokojowego mieszkania o powierzchni 39,63 m. kw. trzeba zapłacić 2049 zł. miesięcznie przy umowie na okres 2-4 lat. Zasada jest taka, że im krótsza umowa, tym wyższy czynsz. Za to samo mieszkanie przy umowie obejmującej okres od 6 do 12 miesięcy cena najmu wynosi już 2339 zł.

Z kolei koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania o powierzchni 55,15 m. kw. wynosi 2331 miesięcznie plus opłaty przy umowie na 2-4 lata i 2651 zł przy umowie na okres 6-12 miesięcy.

Porównanie cen wynajmu mieszkań Funduszu i cen rynkowychdomiporta.pl

Niewątpliwą zaletą jest również to, że Fundusz gwarantuje niezmienność stawek czynszu nawet przez 4 lata. Cena najmu zawiera czynsz i zaliczki eksploatacyjne oraz opłatę za wywóz śmieci. Nie obejmuje jednak opłat za indywidualne zużycie mediów takich jak: energia elektryczna, ciepła i zimna woda, odprowadzanie ścieków oraz w sezonie grzewczym dodatkowo centralne ogrzewanie, które są naliczane co miesiąc na podstawie faktycznego zużycia wynikającego z odczytu liczników.

Można taniej

Na portalach oferujących mieszkania można znaleźć wiele ofert nieruchomości o zbliżonej powierzchni i w tej samej dzielnicy Bielany, które można wynająć znacznie taniej. Przykład? Cena za wynajem dwupokojowego mieszkania o powierzchni 51 m. kw. w budynku zbudowanym w 2006 roku wynosi 1999 zł miesięcznie. Lokal wyposażony jest w meble i sprzęt AGD. Wynajmujący może też skorzystać z piwnicy i miejsca parkingowego w garażu.

Za wynajem dwupokojowego mieszkania o powierzchni 46,3 m.kw. przy ul. Sokratesa (niedaleko stacji metra Młociny i Wawrzyszew), w budynku z 2009 roku trzeba zapłacić 1950 zł plus opłaty za media.

Według wyliczeń domiporta.pl średnie ceny rynkowe wynajmu kawalerki na Bielanach to 1854 zł, a mieszkania dwupokojowego 2259 zł. Natomiast średnie ceny wynajmu kawalerki w tej samej dzielnicy w ramach funduszu to 2160 zł (umowa na 12 miesięcy) i 1900 zł (umowa na 2 lata), a mieszkania dwupokojowego 2506 zł (umowa na 12 miesięcy) i 2206 zł (umowa na 2 lata).

Porównując ceny warto w tym miejscu przypomnieć słowa byłego już prezesa BGK Dariusza Kacprzyka, który w styczniu 2014 roku zapowiadał w rozmowie z RMF FM, że Fundusz chce "oferować mieszkania na wynajem, z czynszem niższym od dzisiejszych stawek rynkowych o jedną czwartą, a w niektórych przypadkach może trochę więcej niż o jedną czwartą". Z tej deklaracji BGK się wycofał, Fundusz Mieszkań na wynajem ma działać na zasadach komercyjnych.

Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze klucze:

Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze kluczetvn24

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock