Galopujące ceny mieszkań. W tych miastach zapłacimy najwięcej

Nieruchomości

Ceny mieszkań w górę. Komentarz Bartosza TurkaTVN24 BiS
wideo 2/5

W trzecim kwartale 2019 roku ofertowe ceny mieszkań wzrosły niemal we wszystkich dużych miastach w Polsce - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Najmocniej podrożały lokale powyżej 60 metrów kwadratowych, których cena jest aż o 15 procent wyższa niż przed rokiem.

Jak czytamy w raporcie, w porównaniu do drugiego kwartału małe mieszkania podrożały średnio o 2,2 proc., średnie - o 1,5 proc., a duże - o 3,5 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmiany wyniosły natomiast odpowiednio 13 proc., 13 proc. i 15 proc.

"Duże lokale (powyżej 60 metrów kwadratowych) drożały więc mocniej niż małe i średnie. Co ciekawe, w kolejnych latach popyt na duże mieszkania może jeszcze wzrosnąć za sprawą unieważnienia czy 'odfrankowienia' kredytów walutowych" - wskazali autorzy raportu.

Mieszkania na sprzedaż

Wzrost cen mieszkań nie powinien dziwić biorąc pod uwagę dane, jakie spływają z rynku kredytów hipotecznych. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wartość wypłaconych kredytów wyniesie około 62 mld zł, co przebije rekord z 2008 roku.

"Dla banków do jednocześnie dobra i zła informacja. Oczywiście cieszą się z wysokiej sprzedaży. Jednocześnie obawiają się jednak nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a dokładniej tego czy kredytobiorcy poradzą sobie ze spłatą w trudniejszych czasach. Z tego względu próbują ograniczać dostępność kredytów dla klientów z niskim wkładem własnym" - czytamy. Po ostatnich podwyżkach średnia marża dla kredytów z 10-procentowym wkładem własnym wynosi 2,46 proc., a dla tych z wkładem na poziomie 20 proc jest to 2,09 proc.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że "tak dużej różnicy w tych stawkach nie widzieliśmy od 2010 roku". "Banki ewidentnie próbują zniechęcać do kredytów hipotecznych tych klientów, którzy posiadają bardzo niski wkład własny. Nie można wykluczyć, że takie podejście będzie kontynuowane. Kredyty dla osób posiadających niski wkład mogą być wkrótce jeszcze droższe i przez to trudnej dostępne" - dodali.

Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?

Najwięcej za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić w Warszawie. W przypadku mieszkań do 35 metrów kwadratowych mediana wynosi 11 444 zł. Na drugim miejscu jest Gdańsk - 9800 zł, a trzeci Kraków - 9545 zł. Wśród analizowanych miast, najmniej za metr kwadratowy - w przypadku lokali do 35 metrów kwadratowych - trzeba zapłacić w Częstochowie. Mediana cen wynosi 4762 zł.

W przypadku mieszkań średniej wielkości (35-60 metrów kwadratowych) i dużych (powyżej 60 metrów) mediana cen za metr kwadratowy w Warszawie wynosi odpowiednio 9900 zł i 9608 zł.

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 94 123 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w trzecim kwartale br.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock