TVN24 Biznes | Nieruchomości

Wzrost cen mieszkań w państwach Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/6
NBPGlapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych

W latach 2005-2020 ceny mieszkań wzrosły w Polsce ponad dwukrotnie, o 142 procent, i jest to najwyższy wzrost wśród krajów Unii Europejskiej, dla których opublikowano statystyki - wynika z analizy Expandera na podstawie danych Eurostatu. Na kolejnych miejscach były Luksemburg i Szwecja. Licząc od początku 2020 roku wzrost cen mieszkań w Polsce był na 7. miejscu w UE.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, zwrócił uwagę, że na początku pandemii COVID-19 wydawało się, że przyniesie ona znaczne spadki cen mieszkań. "Ograniczenia w funkcjonowaniu wielu branż mogły bowiem doprowadzić do katastrofy gospodarczej. Udało się jednak temu zapobiec. Jednocześnie obniżono stopy procentowe co sprawiło, że mieszkania zamiast tanieć, ponownie drożały" – wyjaśnił Sadowski. Jak zaznaczył, działo się tak niemal w całej UE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny mieszkań w Unii Europejskiej

Z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostatu wynika, że od końca czwartego kwartału 2019 roku do pierwszego kwartału 2021 roku ceny mieszkań wzrosły niemal we wszystkich krajach. Liderami są Luksemburg - 22 proc., Dania - 17 proc. i Litwa - 15 proc. Polska ze wzrostem o 11 proc. zajmuje siódmą pozycję. Jedynym krajem UE, w którym ceny są niższe niż przed pandemią jest Cypr, gdzie stawki spadły o 3 proc.

Zmiany w czasie pandemiiExpander

Expander przeanalizował również zmiany cen nieruchomości na przestrzeni ostatnich 15 lat. Jak wskazał Sadowski, w tym przypadku ewidentnie się wyróżniamy, ponieważ wzrost cen mieszkań był najwyższy wśród 24 krajów UE, dla których dostępne są takie dane. Brakuje danych dla Słowacji, Rumunii i Węgier.

"Przeciętny wzrost cen polskich mieszkań w tym okresie wyniósł aż 142 procent. Przy takim wzroście mieszkanie, które w 2005 roku kosztowało na przykład 200 000 złotych, w 2020 roku było warte już 483 342 złote" - wynika z wyliczeń analityka.

Średnie ceny mieszkań w dwóch krajach są niższe niż 15 lat temu. Chodzi o Grecję - spadek o 19 proc. i Włochy - spadek o 3 proc., które przeżywały w tym czasie trudności gospodarcze. Zdaniem Jarosława Sadowskiego zaskoczeniem może być również sytuacja w Irlandii, "gdzie przecież wzrost gospodarczy w ostatnich latach był imponujący". Mimo to ceny mieszkań są tam bardzo podobne - wzrost o 2 proc. - do poziomu z 2005 roku.

Zmiany cen mieszkań w latach 2005-2020Expander

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock