Potężny zastrzyk gotówki do mieszkaniówki. "Najwyższy wynik w historii"

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Turek o niższych ratach kredytów
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/5
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

W pierwszym kwartale tego roku 70 procent nowych mieszkań w siedmiu dużych miastach Polski kupiono za gotówkę - wynika z analizy HRE Investments na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego. Chodzi łącznie o blisko 12 tysięcy mieszkań od deweloperów.

Na nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu wydano 5,9 mld zł gotówki. "To najwyższy wynik w historii" – napisał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

HRE Investments

Jak wskazał, kwota ta odpowiada zakupom ok. 11,7 tys. nowych mieszkań. Na tyle - jak zaznaczył analityk - można szacować liczbę transakcji sfinansowanych jedynie gotówką.

HRE Investments

Przyczyny zakupu mieszkań

Jego zdaniem jednym z powodów, dla których tak duże kwoty w gotówce płyną na rynek mieszkaniowy, są niemal zerowe stopy procentowe. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. "Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie" – podkreślił Turek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji. To między innymi dlatego nieruchomości postrzegane są jako bezpieczna przystań dla kapitału" – wskazał.

W ocenie analityka "dla odmiany w kolejnych kwartałach można spodziewać się wzrostu udziału zakupów finansowanych kredytem". "Powód jest prosty – na początku roku banki wyraźnie ograniczyły wymagania stawiane przed potencjalnymi kredytobiorcami. Ci, korzystając z tej okazji, ale też zachęceni rekordowo tanimi kredytami, a może też mając nadzieję na poprawę sytuacji epidemicznej, ruszyli po kredyty" – stwierdził. W efekcie - jak podkreślił Bartosz Turek - "ostatnie miesiące stały pod znakiem potężnego (rekordowego) wzrostu popytu na hipoteki".

Należy pamiętać, że procedowanie wniosków jednak trwa, dlatego wzmożone wypłaty kredytów obserwować możemy z 1-2 miesięcznym opóźnieniem.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości