Nieruchomości

Kwieciński o Mieszkaniu plus: w przygotowaniu 25 tysięcy mieszkań

Nieruchomości

Mieszkanie plus w pigułce
Mieszkanie plus w pigułceTVN24 BiS
wideo 2/4

Aktualnie w budowie jest około 2 tysięcy mieszkań z programu Mieszkanie plus, a kolejnych 25 tysięcy jest w przygotowaniu - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Program nie ruszył jeszcze pełną parą - zastrzegł.

Jak mówił Kwieciński we wtorek w radiu RMF, w sumie w tym i w przyszłym roku powinna ruszyć budowa ok. 100 tys. mieszkań w ramach programu.

Mieszkania później

Wskazał jednocześnie, że tego typu inwestycje trwają ok. 2 lat, więc mieszkania będą gotowe odpowiednio później. Przypomniał też, że pierwsze tego typu mieszkania powinny zostać oddane w II kw. tego roku w Jarocinie i Białej Podlaskiej. - Program Mieszkanie plus nie nabrał jeszcze rozpędu, ponieważ warunki, w których dotąd funkcjonowało polskie mieszkalnictwo, nie były na tyle dobre, żeby od razu ruszył pełną parą - powiedział minister. Przyznał, że chętnych na pierwsze mieszkania jest kilkakrotnie więcej niż ich liczba, ale "wybierane będą te osoby, których status materialny jest niższy".

Jest deficyt

Jak dodał Jerzy Kwieciński, docelowo rząd chciałby, aby liczba mieszkań oddawanych w ramach programu Mieszkanie plus stanowiła jedną czwartą-jedną trzecią wszystkich nowych mieszkań, które rocznie pojawiają się na rynku. Zaznaczył, że w dłuższej perspektywie rząd chce doprowadzić do sytuacji, w której rocznie powstawać będzie w Polsce 220-250 tys. mieszkań - razem z sektorem prywatnym. Według niego deficyt mieszkań w Polsce jest na poziomie 1-2 mln, więc przy osiągnięciu zakładanego tempa pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków do 2030 r.

Autor: msz//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości