Ochłodzenie na rynku kredytów hipotecznych. NBP pisze o "wyraźnym odwróceniu trendu"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
wideo 2/5
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)

Popyt na kredyty hipoteczne w czwartym kwartale 2021 roku spadł o 47,4 procent - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Ponadto banki zapowiadają, że w pierwszym kwartale 2022 roku będą zaostrzać kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych.

NBP w poniedziałek opublikował raport "Sytuacja na rynku kredytowym", który dotyczy czwartego kwartału 2021 roku. Punktem wyjścia są badania ankietowe przeprowadzane wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków działających na polskim rynku.

Ankieta została przeprowadzona na początku stycznia 2022 roku wśród przedstawicieli 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty hipoteczne - banki

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że "po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu – około 69 proc. ankietowanych banków zauważyło spadek popytu".

NBP

Jak czytamy, w czwartym kwartale 2021 roku popyt na kredyty hipoteczne spadł o 47,4 proc. Według banków przyczyniły się do tego głównie prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmiany w wydatkach konsumpcyjnych oraz pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in. wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m kw. i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z raportu NBP wynika, że w czwartym kwartale 2021 roku 28 proc. ankietowanych banków zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, co uzasadniały wzrostem stóp procentowych i pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej. Z drugiej strony pojedyncze banki - 13 proc. - złagodziły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. obniżyły wymagany udział własny kredytobiorcy.

Ankietowane banki w pierwszym kwartale 2022 roku prognozują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Według prognoz popyt na kredyty hipoteczne w pierwszym kwartale 2022 roku spadnie o 57,9 procent.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości