Od dziś kredyty po nowemu. Wszystko, co musisz wiedzieć

[object Object]
Kredyty na nowo: problem z terminową spłatąTVN24 BiS
wideo 2/5

Dziś zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, wynikające z wprowadzenia nowego prawa.

1. Kredyty walutowe tylko dla zarabiających w obcej walucie

Ustawa wprowadza obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody. W praktyce niewiele to jednak zmienia, bo od ponad dwóch lat podobną regulację wprowadziła rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego. Kredyty w walutach obcych stanowią teraz tylko ok. 1 proc. udzielanych pożyczek.

2. Problem z terminową spłatą

Nowością, która ta ustawa wprowadza, są inne zasady restrukturyzacji kredytu. W momencie, kiedy mamy problem spłatą jego raty bank wyznaczy dodatkowy termin - nie krótszy niż 14 dni roboczych.

Jeżeli nie będziemy w stanie spłacać rat, bank będzie zobowiązany przygotować dla nas plan restrukturyzacji: czasowo zawiesić spłatę, obniżyć wysokość rat, wydłużyć okres kredytowania lub zaproponować inne rozwiązanie.

3. Czas na sprzedaż mieszkania

Ustawa wprowadza także nowe rozwiązanie w przypadku, gdy plan restrukturyzacji nie wypali i w dalszym ciągu mamy problem ze spłatą. Bank musi nam wówczas zagwarantować minimum sześć miesięcy na samodzielne sprzedanie nieruchomości na rynku.

Wtedy możemy dostać za to mieszkanie przypuszczalnie więcej, niż gdyby to mieszkanie sprzedawał za nas komornik. Możemy uzyskać cenę zbliżoną do rynkowej lub kilka procent procent poniżej tej ceny, a nie kilkanaście procent, jak ma to miejsce w przypadku licytacji komorniczej. W takiej sytuacji unikamy też kosztów komorniczych.

4. Mniejsza opłata za wcześniejszą spłatę

Ustawa wprowadza również ograniczenia w pobieraniu opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Zgodnie z nowymi przepisami bank będzie mógł pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę nie wyższą niż trzy procent.

To będzie również ograniczone przez odsetki, jakie bank mógłby przez rok pobrać od kwoty, którą nadpłacimy. Jednocześnie te ograniczenia nie mogą obowiązywać dłużej niż przez pierwsze trzy lata kredytu. Po trzech latach od zaciągnięcia kredytu będziemy mogli spłacić kredyt bez żadnych dodatkowych kosztów, jeśli mamy oczywiście pieniądze.

5. Czas na decyzję kredytową

Nowością jest też określony czas na wydanie decyzji kredytowej. W ciągu 21 dni od złożenia kompletnego wniosku kredytowego bank będzie musiał przedstawić nam wiążącą ofertę kredytu, czyli de facto przeanalizować wniosek i wydać decyzję kredytową.

6. Odstąpienie od umowy

Na odstąpienie od umowy o kredyt hipoteczny mamy 14 dni. Wystarczy, że wyślemy list polecony przed upływem tego terminu. Poniesiemy wówczas tylko koszty odsetek za okres, w którym bank wypłacił kredyt do momentu jego zwrotu. Kredytodawca, pośrednik i agent muszą przekazać nam na trwałym nośniku wzór odstąpienia od umowy przy jej zawarciu.

7. Sprzedaż wiązana zakazana

W myśl nowych przepisów bank nie będzie mógł uzależniać przyznania nam kredytu od skorzystania z innych produktów, na przykład z pakietu inwestycyjnego, czy jakiegoś produktu oszczędnościowego.

Jedynym dodatkowym produktem, jaki bank będzie mógł od nas wymóc to konto, które ma służyć do obsługi kredytu. Ale to konto będzie musiało być prowadzone bezpłatnie. Dodatkowo, bank będzie mógł od nas wymagać jeszcze ubezpieczenia nieruchomości, ale nie będzie mógł narzucić konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

W dalszym ciągu będzie dopuszczalna sprzedaż łączona, czyli oferowanie innych produktów, jednak klient może zawrzeć umowę nie godząc się na nie.

8. Reklama prawdę nam powie

Informacje zawarte w reklamach muszą być jednoznaczne, czytelne, zrozumiałe i widoczne. Gdy reklama będzie informowała o jakimkolwiek koszcie kredytu, w tym o jego stopie oprocentowania, to za każdym razem konieczne będą dane o tym: czy jest to stała, czy zmienna stopa, o całkowitej kwocie kredytu, RRSO, czasie obowiązywania umowy, całkowitej kwocie do zapłaty, wysokości rat.

Informacje te będą przedstawiane na reprezentatywnym przykładzie i tak samo widocznie, czytelnie i słyszalnie, jak pozostałe informacje dotyczące kosztów kredytu. W przypadku kredytu o zmiennej stopie - musi pojawić się informacja o ryzyku jej zmiany. Jeżeli w reklama kredytu nie będzie zawierała informacji o kosztach, obowiązkowe będzie przekazanie informacji o wysokości RRSO.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości