TVN24 Biznes | Nieruchomości

Co z popytem na kredyty mieszkaniowe? "Wartość indeksu jest najniższa w historii"

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Adriana Porowska i Sławomir Dudek o sytuacji na rynku mieszkaniowym
Adriana Porowska i Sławomir Dudek o sytuacji na rynku mieszkaniowymTVN24
wideo 2/7
TVN24Adriana Porowska i Sławomir Dudek o sytuacji na rynku mieszkaniowym

59,7 procent mniej klientów wnioskowało w czerwcu 2022 roku o kredyt mieszkaniowy niż w czerwcu 2021 roku - podało Biuro Informacji Kredytowej. Dodało też, że jeśli chodzi o miesiąc do miesiąca to o 18,1 procent zmniejszyła się liczba wnioskodawców.

Jak wynika z danych BIK, w czerwcu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej, co oznacza spadek o 59,7 proc. Spadła też średnia wartość wnioskowanego kredytu: w czerwcu br. wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5 proc. rdr i 0,9 proc. w relacji mdm.

Popyt na kredyty mieszkaniowe

BIG poinformował także, że najnowszy, czerwcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych) zmniejszył się o 59,9 proc.

- Przewidywania wobec czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki i nic nie zapowiada, że osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie - wskazał, cytowany w informacji, główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

W jego ocenie czerwcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia a wręcz zamrożenia na rynku kredytów mieszkaniowych. - Czerwcowa wartość indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 roku czyli od 14 lat - zauważył.

Indeks popytu na kredyty mieszkanioweBIK

Jego zdaniem na czerwcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 60 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców, która - jak podkreślił - jest na najniższym poziomie od stycznia 2007 r. czyli odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Wskazał, że liczba wnioskujących spada już od kwietnia 2021 roku, ale "od marca spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy finansują tańsze (mniejsze) nieruchomości".

- Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu jeszcze spadną, co spowoduje kolejny negatywny rekord w wartości samego BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe - dodał ekonomista.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości