TVN24 Biznes | Nieruchomości

Galopujące ceny mieszkań. Rekordowy Sosnowiec, Warszawa wyraźnym liderem

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacji
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacjiNBP
wideo 2/4
NBPAdam Glapiński o stopach procentowych i inflacji

W styczniu ofertowe ceny mieszkań wzrosły w ujęciu rocznym o 8,2 procent - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Rekordzistą jest Sosnowiec, gdzie stawki wzrosły o 30 procent. Z kolei mediana cen za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie przekroczyła już poziom 11 tysięcy złotych.

Autorzy raportu podkreślili, że "styczeń przyniósł kontynuację wzrostów". Z zebranych danych na temat cen w 33 524 internetowych ogłoszeniach sprzedaży wynika, że stawki ofertowe w pierwszym miesiącu tego roku wzrosły w 10 z 16 badanych miast.

W porównaniu do grudnia 2020 roku najbardziej ceny ofertowe wzrosły w Białymstoku - o 7 procent, Katowicach - 6 procent i Sosnowcu - 6 procent. Średnio w analizowanych miastach mieszkania zdrożały o 1,7 procent miesiąc do miesiąca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ceny mieszkań w styczniu

Jeszcze mocniej, bo o 8,2 procent stawki wzrosły w porównaniu do stycznia 2020 roku. Na uwagę szczególnie zasługuje Sosnowiec. "Z naszych danych wynika, że jest to rekordzista pod względem wzrostu cen mieszkań w 2020 roku (+30 procent r/r). Mediana cen w styczniu 2021 roku wyniosła tam 5280 zł za m2, podczas gdy przed rokiem było to 4049 zł" - czytamy.

Według autorów raportu jest to efekt ogromnego wzrostu aktywności na tym rynku. Liczba ogłoszeń sprzedaży w styczniu była bowiem dwukrotnie wyższa niż przed rokiem - wzrost z 367 do 737 nowych ogłoszeń.

Dwucyfrowe wzrosty rok do roku zanotowano także w Krakowie (12 procent), Łodzi (11 procent) i Szczecinie (11 procent). W Warszawie ofertowe ceny mieszkań wzrosły o 5 procent. Mediana cen za metr kwadratowy w stolicy wynosi 11 081 zł. Drugi najwyższy poziom jest w Gdańsku - 9614 zł, gdzie ceny w ciągu roku wzrosły o 4 procent.

Expander

Autorzy raportu wskazali, że do wzrostu cen mieszkań przyczyniają się tanie kredyty hipoteczne.

"Parametry kredytów hipotecznych pod wieloma względami powróciły już do poziomu sprzed pandemii. Wśród banków, które przed rokiem oferowały kredyty dla osób posiadających 10 procent wkładu własnego, większość przywróciło taką możliwość" - czytamy.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości