Koniec z użytkowaniem wieczystym? "Samorządy tak łatwo gruntów nie oddadzą"

Nieruchomości

TVN24 BiSKoniec użytkowania wieczystego

Samorządy tak łatwo nie oddadzą gruntów na własność i nie pozwolą, żeby ta ustawa weszła w życie - powiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi". Skomentował w ten sposób projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym, która ma trafić do konsultacji w drugiej połowie bieżącego roku. Dzięki niemu właściciele mieszkań, którzy do tej pory byli jedynie współużytkownikami gruntów wieczystych, zyskają prawo współwłasności gruntu.

Współużytkownicy gruntów wieczystych zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi zamiast udziałów w prawie użytkowania otrzymają prawo współwłasności gruntu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

- Jeżeli ktoś ma dom i ta nieruchomość położona jest na gruncie, który należy do Skarbu Państwa, to na mocy tej ustawy zyskiwałby prawo do kawałka tego gruntu na własność - tłumaczył Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Samorządy niechętne?

Opłata za ten grunt nie wynosiłaby więcej niż opłata za użytkowanie wieczyste. - Mówiąc wprost, byłaby to opłata tak jak za swoje. To tak jakby państwo chciało nam to skredytować - wyjaśniał Blajer. Zaznaczył, że w tej sprawie nie wypowiadali się najbardziej zainteresowani, czyli samorządy. - Samorządy tak łatwo tych gruntów na własność nie oddadzą i nie pozwolą, żeby ta ustawa weszła w życie - dodał. - Dla tych, którym obojętne jest, za co płacą, bo i tak mają prawo korzystania z tego gruntu, to ustawa nie ma wielkiego znaczenia. Bo czy to będzie użytkowanie wieczyste, czy własność, będą płacić mniej więcej tyle samo. Ale dla tych, którzy mają fetysz własności to będzie ważna zmiana - podkreślił współgospodarz programu "Biznes dla Ludzi".

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock