Rewolucja dla 2,5 miliona właścicieli mieszkań z problemami. Rząd szykuje szybką nowelizację

[object Object]
Mateusz Morawiecki o końcu użytkowania wieczystegotvn24
wideo 2/6

W nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadzimy zapis, który pozwoli wydawać uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Ma to być odpowiedź na groźbę paraliżu handlu mieszkaniami na gruntach objętych obecnie użytkowaniem wieczystym.

Zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln osób zostanie właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym mieszkają. Nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż przekształcenie zostanie przeprowadzone automatycznie. Potwierdzeniem tego faktu będzie zaświadczenie od wójta lub starosty. Szybkie przygotowanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe jest o tyle ważne, że od początku 2019 roku bez tego dokumentu nie będzie można sprzedać mieszkania. - Uprościmy zaświadczenia związane z obrotem nieruchomości - zapowiedział jednak we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

- Jeżeli osoba będzie zdecydowana sprzedać mieszkanie w 2019 roku, a jeszcze nie otrzyma zaświadczenia ze swojego urzędu miasta, że teren został przekształcony z użytkowania wieczystego we własność, to ta osoba będzie mogła wnioskować w szybkim trybie o zaświadczenie - powiedział wiceminister. Jak dodał, zaświadczenie będzie wydane w ciągu 30 dni. - Zaświadczenie będzie bardzo uproszczone, nie będzie tam wartości tej nieruchomości. Dokument będzie na potrzeby notariusza, aby transakcję można było przeprowadzić - zaznaczył Soboń.

- Chcę, aby nowelizacja KZN-u weszła w życie do końca tego roku - powiedział wiceminister.

Soboń wyjaśniał wcześniej, że "urzędy od wejścia w życie ustawy (od 5 października 2018 roku) mają czas na przygotowanie zaświadczeń o przekształceniu, w których będą także informacje o wysokości opłaty przekształceniowej". - Nie muszą z tym czekać na ostatnią chwilę - dodał wiceminister.

Jak uściśliło biuro prasowe MIiR, "zaświadczenia powinny zostać przygotowane dla gruntów samorządowych i Skarbu Państwa". "Zaświadczenia będą wydawane przez urzędy, które dotychczas prowadziły sprawy użytkowania wieczystego: gminy, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie" - podano.

Widmo paraliżu

O tym, że "rynkowi mieszkaniowemu grozi na początku roku mały paraliż" ostrzegał między innymi ekspert rynku nieruchomości Marcin Krasoń z Home Broker.

Jak wskazywał, zgodnie z ustawą dotychczasowi użytkownicy wieczyści otrzymają zaświadczenie pocztą (na adres, który wskazali w ewidencji gruntów i budynków) w ciągu roku od dnia przekształcenia. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy będziemy wnioskować o wcześniejsze wystawienie dokumentu - wówczas urząd będzie miał na to cztery miesiące.

Chęć poznania wysokości opłaty przekształceniowej i wysokości bonifikaty za jednorazową spłatę to nie jedyne powody wnioskowania o zaświadczenie. Dokument będzie bowiem również trafiał do sądu prowadzącego księgi wieczyste i będzie podstawą ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków.

"I tu właśnie leży pies pogrzebany. Owo ujawnienie prawa własności gruntu w księdze wieczystej jest bowiem niezbędne do tego, by sprzedać nieruchomość na danym gruncie położoną. Bez tego notariusz nie ma podstawy do przygotowania transakcji" - tłumaczył Krasoń. Dlatego zdaniem eksperta, istnieje ryzyko, że handel mieszkaniami i domami położonymi na działkach, które dziś są w użytkowaniu wieczystym, będzie na początku przyszłego roku utrudniony. "To od sprawności działania i dobrej woli urzędników zależeć będzie, czy uda się sprzedać mieszkanie" - dodał.

"W negatywnym scenariuszu, osoba składająca wniosek o zaświadczenie o przekształceniu 4 stycznia 2019 roku, otrzyma ten dokument na początku kwietnia. Szybka sprzedaż nieruchomości będzie wówczas niemożliwa. Jeśli kupującemu będzie się śpieszyć, poszuka innego mieszkania, a sprzedający zostanie z niczym" - zwracał uwagę Marcin Krasoń.

Problem w dużych miastach

Zdaniem analityka Home Broker, jeśli transakcji nie udałoby się przeprowadzić przed końcem roku, pozostanie jedynie mieć nadzieję, że urzędnicy zrozumieją problem i będą sprawnie wystawiać i wysyłać zaświadczenia.

Lepiej powinno to działać w miejscowościach, gdzie nieruchomości mieszkalnych zbudowanych na gruncie w użytkowaniu wieczystym jest mniej, a także tam, gdzie odbywa się mniej transakcji.

W dużych miastach może być z tym problem - oceniał ekspert.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości