Kawalerka w Warszawie za 1,6 mln złotych. Nowy rekord

CC BY SA Wikipedia | Maciej KrugerRezydencja Foksal to najdroższy adres w Polsce

1,6 mln złotych - tyle zapłacono za jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 38 m2 w Rezydencji Foksal w Warszawie. Oznacza to, że cena za m2 wyniosła 42 tys. zł. Była to rekordowa transakcja na polskim rynku nieruchomości w 2015 r. - wynika z danych Cenatorium.

Jak wynika z wyliczeń Cenatorium, spółki analizującej dane transakcyjne z całej Polski, dokładając niewiele do wartości 1 m2 mieszkania w Rezydencji Foksal można było kupić aż 60-metrowe mieszkanie w Siemianowicach Śląskich. Najdroższy warszawski adres mieści się w centrum miasta, tuż przy Trakcie Królewskim. Pięciopiętrowy obiekt, w którym znalazło się 41 mieszkań, zasłynął w tym roku historią sporu mieszkańców z biznesmenem, który chciał w budynku urządzić restaurację.

W budynku jest klub fitness z basenem i salą do squasha, centrum spa a także specjalna piwnica do przechowywania wina. Na najniższych kondygnacjach obiektu usytuowano prywatny basen.

Rynek premium ma się dobrze

W tym roku na podium zestawienia najwyższych transakcji w kraju znalazło się także mieszkanie w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Flory 3 nieopodal Łazienek, za które zapłacono 4 mln złotych (26,2 tys. zł za m2). Na rynku pierwotnym wyróżnia się apartamentowiec Cosmopolitan - tu lokal położony na 29. kondygnacji wieżowca znalazł nabywcę za niemal 4 mln zł (24,3 tys. zł za m2).

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie około 7,3 tys. zł. Jak informuje Cenatorium, rekordowe transakcje w 2015 roku pokazują jednak, że rynek premium w Warszawie ma się dobrze, a kwoty o jakich mówimy w jego przypadku znacznie odbiegają od średniej.

- Liczba transakcji powyżej 1 mln zł będzie w tym roku znowu nieco wyższa niż w ubiegłym, ale bez szaleńczego boomu. Obecnie deweloperzy starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom zamożniejszych Polaków i budują kolejne lokale o podwyższonym standardzie. Zakładam, że dzięki tej presji na jakość zyska także przeciętny Kowalski. Z drugiej strony możemy spodziewać się ciekawych rekordów w 2016 roku - mówi Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. Najdroższy zakup pakietowy lokali mieszkaniowych został zarejestrowany w Katowicach, gdzie za 11 mieszkań w inwestycji Cyprysowe Osiedla (rynek pierwotny) nabywca zapłacił ponad 6 mln zł. Najtańsze transakcje w Polsce w 2015 roku dotyczące mieszkań miały miejsce w Siemianowicach Śląskich i Chełmnie. Cena m2 tych lokali była znacznie poniżej 1 tys. zł, a dotyczyła lokali zaniedbanych, w nie najlepszych lokalizacjach.

Intensywny rok dla deweloperów

Cenatorium wskazuje, że w strukturze obrotu lokalami mieszkalnymi przeważają mieszkania o powierzchni od 40 do 50 m2. - W 2015 roku co trzecia transakcja dotyczyła mieszkania o takiej wielkości. Mieszkania do 60 m2 stanowiły aż 72 proc łącznego obrotu. W porównaniu do 2014 roku struktura praktycznie się nie zmieniła, minimalnie wzrósł obrót lokalami od 40 do 50 m2, o taką samą kosmetyczną wartość spadł natomiast udział lokali o powierzchni mieszczącej się w przedziale od 60 do 70 m2. Zmiany jednak są tak niewielkie, że uzasadnione jest stwierdzenie stabilności preferencji nabywczych w sektorze mieszkań - podsumowuje Barbara Bugaj, analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. - Kończący się rok był bardzo intensywnym czasem dla deweloperów. Coraz trudniej znaleźć działki inwestycyjne w dobrej lokalizacji. Obserwujemy stabilną sytuację na rynku, choć chcę wierzyć, że to przedsionek do rosnącego popytu zwłaszcza w segmencie premium. Warszawa pozostanie wiodącym rynkiem z największym obrotem i największą ilością rekordowych transakcji ale zakładam, że takie miasta jak Poznań czy Wrocław będą coraz szybciej goniły stolicę - dodaje Mariusz Kurzac.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować:

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować
Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmowaćTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Maciej Kruger

Pozostałe wiadomości