Nieruchomości

Już ponad 1,7 mln Polaków płaci za najem

Nieruchomości

[object Object]
Michał Krajkowski o programie Mieszkanie dla MłodychTVN24 BiS
wideo 2/4

Coraz więcej Polaków rezygnuje z zakupu własnego mieszkania - wynika z analizy Open Finance. Zamiast tego decydują się na wynajem, dlatego rynek rozwija się dynamicznie.

Osiem lat temu osób, które decydowały się na co miesięczne płacenie czynszu było 839 tys. - podaje Open Finance, cytując dane Eurostatu.

Dzisiaj liczba wynajmujących jest dwukrotnie wyższa, co oznacza, że mieszkanie wynajmuje ok. 4,5 proc. społeczeństwa. Statystyka ta uwzględnia jednak tylko formalne umowy najmu.

Powodem, dla którego Polacy coraz częściej nie chcą kupować własnego M4 jest przede wszystkim wysoki wkład własny wymagany przy hipotece - wskazują analitycy Open Finance. Żeby dostać kredyt na mieszkanie, trzeba wyłożyć co najmniej 20 proc. wartości nieruchomości.

Dodatkowo, zdaniem Open Finance Polacy nie chcą się zadłużać na 20-30 lat. Nawet, jeśli miesięczny czynsz spokojnie pokryłby ratę kredytu.

Mimo wszystko - jak zauważa Open Finance - polski rynek najmu wciąż jest mniejszy od tego w krajach zachodnich. Jeżeli chodzi o państwa należące do Unii Europejskiej, to tam wynajmujący stanowią prawie 18 proc. społeczeństwa, zauważa Open Finance. Mieszkanie z comiesięcznym czynszem szczególnie upodobali sobie Niemcy, spośród których w 2015 r. prawie 40 proc. wynajmowało mieszkanie.

Jaka część Polaków wynajmuje?Financial Times

Autor: ps//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości