Coraz droższe mieszkania, coraz większe kredyty. Najnowsza analiza

[object Object]
Mieszkania będą tanieć? "Jest pewna nadzieja"TVN24 BiS
wideo 2/9

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego najszybciej rosła w Łodzi, Olsztynie i Lublinie - podało Biuro Informacji Kredytowej. Najwolniejszy wzrost odnotowano w stolicy i Poznaniu.

BIK przeanalizował dynamikę zmiany wartości kredytów mieszkaniowych oraz cen na rynku nieruchomości z lat 2014–2018.

Patrząc na dynamikę średniej wartości udzielonego kredytu mieszkalnego w czwartym kwartale ub.r. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r., to najniższa była ona w Warszawie (3,5 proc.), a najwyższa w Łodzi (17,8 proc.) - podało Biuro.

Dwucyfrową dynamikę wzrostu odnotowano w Olsztynie (14,2 proc.), Lublinie (13,7 proc.), Gdańsku (13 proc.) i Krakowie (11,2 proc.). Poniżej 10 proc. znalazły się z kolei, obok Warszawy, Wrocław (7,6 proc.) i Poznań (3,9 proc.).

Tak zmieniała się średnia wartość kredytu mieszkaniowegoBIK

Średnie wartości kredytów

Z danych zebranych przez BIK wynika, że średnia wartość udzielonych w czwartym kwartale 2018 r. kredytów mieszkaniowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, w Lublinie, Łodzi i Olsztynie wynosiła 341,08 tys. zł.

Najwyższe kredyty mieszkaniowe udzielano w stolicy (średnia wartość - 397,55 tys. zł), a najniższe w Olsztynie (261,97 tys. zł). W Lublinie było to 277,1 tys. zł, a w Łodzi 269,65 tys. zł. W pozostałych pięciu miastach średnia wartość zaciągniętego kredytu przekraczała 300 tys. zł.

"Przyjmując 20 proc. wkład własny, średnia wartość kupionej nieruchomości w Warszawie, z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego, wynosiła w czwartym kwartale 2018 r. 477 tys. zł" - dodano.

"W Warszawie najwyższą dynamikę zmiany ceny odnotowały mieszkania do 35 m kw. (+14 proc.) a najniższą – o metrażu 70-80 m kw. (+4 proc.). Natomiast w Łodzi najniższą dynamikę wzrostu odnotowały mieszkania o metrażu 80–100 m kw. – 8,01 proc. Najwyższą ponad 20 proc. łódzkie mieszkania o powierzchni 35–40 m kw. oraz powyżej 100 m kw." - poinformowano.

BIK wyjaśniło, że na dynamikę wartości średniej kwoty udzielanego kredytu mieszkaniowego, poza wzrostem cen nieruchomości, wpływają również inne czynniki, do których należą m.in posiadanie oszczędności oraz sprzedaż innych aktywów nieruchomościowych, które zwiększają wkład własny. Nie dotyczy to zazwyczaj osób młodych kupujących pierwsze mieszkanie, w przypadku których wkład własny jest zazwyczaj na poziomie 10-20 proc.

Rejestry dłużników

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. Grupa BIK, w której skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, to jeden z podmiotów, który działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz Grupy BIK na rynku funkcjonują jeszcze: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/BIK

Pozostałe wiadomości