TVN24 Biznes | Nieruchomości

Ile Polacy wydają na mieszkanie? Analiza wydatków na wyposażenie i utrzymanie domu

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/5
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

Wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu pochłaniają około jednej czwartej naszych budżetów - dowiadujemy się z analizy HRE Investments, w której powołano się na dane Eurostatu. Podobną wielkość domowych budżetów wydatki mieszkaniowe stanowią w Holandii, Belgii, Słowacji, Finlandii, Szwajcarii, Danii i w Niemczech.

"Jeszcze przed epidemią regułą było to, że z roku na rok koszty związanie z utrzymaniem i prowadzeniem domu pochłaniały coraz mniejszą część domowego budżetu. Było to o tyle uzasadnione, że dochody obywateli rosły, a więc po opłaceniu rachunków wystarczało im na więcej innych przyjemności niż jedzenie i mieszkanie. Epidemia to częściowo zmieniła" - informuje w poniedziałek HRE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ile wydaje się utrzymanie i wyposażenie domu w UE? Polska w czołówce

Analitycy wskazują, że - według danych GUS - dochody wciąż rosły, ale wydatki na mieszkania także. Ich zdaniem częściowo wynika to z faktu, że wiele osób zdecydowało się na przeprowadzenie remontu w czasie pandemii.

"Sporo z nas zostało też zmuszonych do przearanżowania mieszkań. Do tego domowe budżety odczuły podwyżki kosztu wywozu śmieci czy cen prądu. Drożały też usługi kanalizacyjne, dostarczanie wody czy usługi związane z prowadzeniem domu. Wszystko to przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie udziału w domowych budżetach wydatków na utrzymanie mieszkania i jego wyposażenie" - dodają eksperci z HRE Investments.

HRE Investments

Dane Eurostatu wskazują, że Polacy są w europejskiej czołówce pod względem udziału wydatków na cele mieszkaniowe w ogólnym budżecie domowym. Podobnie jest w Holandii, Belgii, Słowacji, Finlandii, Szwajcarii, Danii i w Niemczech. We wszystkich tych państwach wydatki mieszkaniowe pochłaniają od 25 proc. do 32 proc. domowych budżetów.

Według HRE wysoki wynik w krajach o niższych dochodach (Polska, Słowacja) nie dziwi. Normą jest, że mając niskie zarobki, wydaje się pieniądze przede wszystkim na rzeczy podstawowe (utrzymanie, żywność). Nasi południowi sąsiedzi wysoki wynik zawdzięczają ponadto wysokim cenom nośników energii.

"W przypadku pozostałych wymienionych krajów - w których zarobki są znacznie wyższe niż u nas - powody są trochę inne. Eurostat sugeruje na przykład, że spora część domowego budżetu statystycznego Szwajcara, Niemca, Duńczyka, Holendra czy Fina jest pochłaniana przez czynsz najmu. W sumie trudno się dziwić - najem jest w tych krajach znacznie popularniejszy niż u nas, a ponadto droższy niż nad Wisłą" - wskazało HRE.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock