Boom na mieszkania. Deweloperzy zbierają żniwa, ale idą obniżki

Nieruchomości

ShutterstockNajwiększy udział (49,8 proc.) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni.

Od stycznia do maja oddano do użytkowania 61 tys. 117 mieszkań w tym roku - o 16,3 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. - wynika ze wstępnych danych GUS.

W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 77 tys. 270 mieszkań, tj. o 10,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrost jest mniejszy niż rok temu, kiedy wyniósł 13,2 proc.

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 68 tys. 739, tj. o 4,3 proc. Rok temu zanotowano wzrost 12,2 proc. - podał GUS.

Inwestorzy indywidualni

Urząd poinformował, że największy udział (49,8 proc.) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni.

W okresie styczeń-maj 2016 r. oddali oni do użytkowania 30 tys. 464 mieszkania - o 5,5 proc. mniej niż przed rokiem. Ale jednocześnie znacznie więcej inwestycji zostało zaczętych.

"W tej grupie inwestorów, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym – do 36 tys. 467 mieszkań, tj. o 10,8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 11,6 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 33 tys. 548 mieszkań, tj. o 7,8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 0,6 proc.)" - dodano w komunikacie GUS.

Deweloperzy przyspieszyli

Z kolei deweloperzy, w ciągu pięciu miesięcy tego roku, oddali do użytkowania 28 tys. 932 mieszkania, co stanowiło 47,3 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Było to o 51,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r., kiedy notowano spadek o 11,1 proc.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 38 tys. 716 mieszkań, tj. o 8,1 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 16,7 proc.). Odnotowano natomiast spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 33 tys. 440 mieszkań, tj. o 1,2 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 29,8 proc.) W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, to przez pięć miesięcy oddały one 926 mieszkania. W przypadku pozostałych inwestorów, czyli budownictwa komunalnego, społecznego, czynszowego i zakładowego, to oddali oni do użytkowania 795 mieszkania (w 2015 r. było to 723 mieszkania).

Wzrost, ale nie wszędzie

W ciągu pięciu miesięcy, wzrost liczby oddanych mieszkań, odnotowano w 12 województwach. Spadkowa tendencja wystąpiła w podkarpackim o 4,3 proc., śląskim - 3,3 proc., zachodniopomorskim - o 1,8 proc. i opolskim – o 0,3 proc. W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w opolskim – o 133,5 proc., świętokrzyskim – o 50,5 proc. i podkarpackim – o 40,7 proc. Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w województwie: warmińsko-mazurskim – o 15,8 proc., małopolskim – o 7,3 proc., podlaskim – o 1,2 proc. i mazowieckim – o 0,9 proc.

Rynek zbiera plony

Marcin Krasoń z Home Broker wskazał w komentarzu, że dane GUS pokazały pierwsze od dawna wyraźne spadki aktywności deweloperów. - Na razie jest jednak za szybko na ogłaszanie końca dobrego okresu na rynku. By to ocenić potrzeba trochę więcej czasu niezbędnego do przyjrzenia się wynikom w dłuższym okresie - zwrócił uwagę. - W pierwszych pięciu miesiącach tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 33 tys. 440 nowych lokali mieszkalnych, to o 1,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym maju były to 6 tys. 72 mieszkania, co rok do roku oznacza spadek o 26,7 proc. Gdy jednak przyjrzymy się tej statystyce w dłuższym okresie, badając okresy 12-miesięczne, to okaże się, że aktualny poziom (86 tys. 100 mieszkań) jest o 11,1 proc. wyższy niż przed rokiem i o 2,5 proc. niższy niż miesiąc temu - dodał ekspert. Krasoń ocenił, że aktualnie rynek "zbiera plony" sprzed roku-dwóch. - Z miesiąca na miesiąc przybywa mieszkań oddawanych do użytkowania. W ostatnich 12 miesiącach było ich 72,6 tys., wartość ta niemal nieprzerwanie rośnie od wiosny ubiegłego roku, w kwietniu 2015 r. wynosiła 55,4 tys. Spodziewamy się dalszych wzrostów tego wskaźnika jeszcze przez kilka kwartałów. Realizacja inwestycji deweloperskiej trwa bowiem około dwóch lat, a statystyka GUS pokazywała wzrost liczby rozpoczętych budów przez niemal całe ostatnie trzy lata. Nowych mieszkań na rynku nie powinno więc brakować przez jeszcze co najmniej dwa lata - dodał. Analityk zwrócił uwagę, że spadkowy maj, dla deweloperów może być "statystycznym wypadkiem przy pracy" wynikającym z dwóch długich weekendów. - Jest to bowiem okres, który nie sprzyja jakiejkolwiek aktywności biznesowej - podkreślił.

Mieszkanie Plus

Przedstawiciel Home Broker dodaje, że rynek mieszkaniowy wyczekuje konkretów związanych z rządowym programem Mieszkanie Plus. - Teoretycznie lokale te mają być dostępne dla wszystkich, ale z zapowiedzi polityków wynika, że preferowane będą rodziny wielodzietne oraz osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny i rynkowy najem. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle ważne, że ogranicza dostępność tanich mieszkań. Należy też pamiętać, że nieruchomości te nie będą budowane w wysokim standardzie, mogą nie mieć garaży, a ich położenie na mapie miasta pozostawiać wiele do życzenia - dodał Krasoń. Jego zdaniem, pojawienie się dużej liczby tanich mieszkań na wynajem powinno doprowadzić do obniżek stawek także w innych segmentach rynku. Zaznaczył jednak, że nie można spodziewać się rewolucji i gwałtownych spadków, ponieważ program jest rozpisany na wiele lat, a na jego efekty trzeba będzie zaczekać.

Ile kosztują mieszkania na wynajem?

Ile kosztują mieszkania na wynajem?TVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock