Dopłaty do czynszów. Ile można dostać? Ministerstwo przedstawia wyliczenia

[object Object]
Kwiecinski o dopłatach do czynszówTVN24 BiS
wideo 2/4

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło wyliczenia dotyczące projektowanych dopłat do czynszów. Jeśli przepisy wejdą w życie, w przyszłym roku pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 złotych miesięcznej dopłaty do najmu. Z kolei samotny mieszkaniec stolicy dostanie maksymalnie 173 złotych. Najniższe dopłaty będą obowiązywały w województwie opolskim.

"Zaprezentowane przykładowe wyliczenia maksymalnych dopłat uwzględniają aktualne na drugi kwartał 2018 roku średnie koszty budowy, tzw. wskaźniki odtworzeniowe, obowiązujące w poszczególnych lokalizacjach. Dane są co trzy miesiące aktualizowane, dlatego konkretna wielkość dopłaty będzie możliwa do określenia po wejściu w życie ustawy" - zastrzega Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jakie dopłaty?

Z wyliczeń resortu wynika, że pięcioosobowa rodzina z Warszawy mogłaby dostać nawet 690 zł. "Dopłata dla mieszkańca stolicy, prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo, to 173 zł" - poinformowało biuro prasowe ministerstwa. W gminach sąsiadujących z Warszawą miesięczna dopłata maksymalna wyniosłaby dla 5-osobowej rodziny 501 zł, a dla 1-osobowego gospodarstwa - 125 zł. Gospodarstwo 3-osobowe mogłoby liczyć na 313 zł. Najniższe dopłaty (na teraz) obowiązywałyby w miejscowościach z woj. opolskiego (z wyłączeniem Opola i gmin sąsiadujących z Opolem). Dopłaty dla pięcioosobowej rodziny wyniosłyby tam maksymalnie 377 zł, 3-osobowa rodzina mogłaby liczyć na 235 zł, a samotny najemca mieszkania - na 94 zł.

ZOBACZ TABELĘ MAKSYMALNYCH DOPŁAT PRZYGOTOWANĄ PRZE MIiR

Dopłaty do czynszów

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt dopłat do czynszów. Projekt może trafić pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu. Dopłaty mają być wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, ale weryfikacja ma następować corocznie. Zgodnie z przyjętym projektem, kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą. Dopłaty - jak zakłada projekt - mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty. O dopłaty będzie można ubiegać się w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej. Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości