Nawet 500 złotych dopłaty do czynszu. Skorzysta duża część najemców

Nieruchomości

Wiceminister Soboń o szybkiej ścieżce realizacji inwestycji mieszkaniowejTVN24 BiS
wideo 2/5

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa zakończono prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszu w nowo budowanych mieszkaniach - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W 2019 roku na ten cel ma być przeznaczone 200 mln złotych.

Jak poinformowało biuro prasowe, projekt zostanie jeszcze dopracowany przez ministerstwo, a następnie trafi do konsultacji publicznych.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wyjaśniał wcześniej w rozmowie z PAP, że dopłatami dla najemców mają być objęte wszystkie nowe inwestycje w mieszkania czynszowe.

- Do nowych mieszkań w ramach Mieszkania plus, ale jeżeli te mieszkania będą realizowane w spółdzielni mieszkaniowej, czy też w TBS-ach, to także będą przyznawane dopłaty - powiedział wiceminister. - Wszystkie nowe inwestycje w mieszkania czynszowe będą objęte dopłatami dla najemców - doprecyzował.

Podkreślił, że dopłaty będą wpływać na rachunek wynajmującego i będą pomniejszać czynsz.

Większość się załapie

Jak zaznaczył Soboń, "kryteria nie są socjalne", "są na tyle wysokie, że wśród beneficjentów będzie duża część najemców nowo budowanych mieszkań".

Dopłaty będzie można otrzymać przez dziewięć lat, "jednak co trzy lata te dopłaty będą obniżane".

- Przykładowo rodzina, która ma ok. 1,5 tysiąca czynszu (dwoje dorosłych, dwoje dzieci) - otrzyma niespełna 500 zł dopłaty - dodał Soboń.

Użytkowanie wieczyste

Rada zapoznała się we wtorek także z projektem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Wspomniany projekt - jak dodało biuro - także został omówiony przez Radę i w ciągu kilku tygodni trafi do konsultacji społecznych.

Rada Mieszkalnictwa

W styczniu premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus. Powołał Radę Mieszkalnictwa.

W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock