Luksus to mało powiedziane. Dom jak z "Wielkiego Gatsby'ego" trafił na sprzedaż

Nieruchomości

Dom jak z "Wielkiego Gatsby'ego" trafił na sprzedażDolly Lenz Real Estate
wideo 2/4

Luksusowa posiadłość Land End Manor koło Nowego Jorku, jedna z niewielu pozostałych rezydencji ery Gatsby’ego, trafiła na rynek po raz pierwszy od ponad czterech dekad.

Nieruchomość położona jest tuż nad Oceanem Atlantyckim w idyllicznym Locust Valley na Long Island, zaledwie godzinę jazdy samochodem ze środkowego Manhattanu.

Cena domu nie została podana do wiadomości publicznej, ale według Dolly Lenz, pośredniczki zajmującej się jego sprzedażą, wartość nieruchomości wynosi co najmniej 35 mln dolarów czyli ponad 134 mln złotych.

Bogata historia

Od lat 80. ubiegłego wieku posiadłość należy do chirurga plastycznego Sherrella Astona oraz jego żony Muffie Potter Aston, prominentnej postaci w kręgach nowojorskiej śmietanki towarzyskiej oraz byłej dyrektorki we francuskim domu jubilerskim Van Cleef & Arpels.

Rezydencja została został zmodernizowana w 1926 roku według projektu Walker & Gillette, jednej z najbardziej prestiżowych firm architektonicznych XX wieku.

Wybudowano ją dla Harveya Dow Gibsona i jego żony Helen Whitney. Gibson był zamożnym biznesmenem, który pełnił funkcję prezesa Liberty National Bank (obecnie Bankers Trust). Był także prezesem Manufacturers Trust (obecnie Citibank).

Gibsonowie regularnie organizowali w Land End Manor wystawne przyjęcia. Ich częstym gościem był m.in. F. Scott Fitzgerald, który opisał ten pełen blichtru styl życia w swojej słynnej i wielokrotnie ekranizowanej powieści "Wielki Gatsby".

Luksus to mało powiedziane

Cały teren zajmuje powierzchnię ponad 12 hektarów. Główny dom ma ponad 1200 metrów kwadratowych. Znajdziemy w nim osiem sypialni i siedem łazienek oraz salon z francuskimi oknami i sufitem sięgającym 4,5 metra. Jadalnię i bibliotekę zdobią ręcznie rzeźbione kominki.

Dodatkowo, na terenie posiadłości znajduje się m.in. "domek" dla gości z sześcioma sypialniami, dwa domy dla służby, stajnia, szklarnia, basen i altana.

Ogrody to dzieło architekta krajobrazu Fredericka Law Olmsteda, który zaprojektował również Central Park w Nowym Jorku. W sumie powstało siedem różnych ogrodów, w tym ogród angielski, ogród różany, ogród japoński, ogród przypraw i ogród warzywny, a także sady owocowe.

Dom znajduje się godzinę jazdy od ManhattanuMaps Google

Autor: tol / Źródło: Mansion Global

Źródło zdjęcia głównego: Dolly Lenz Real Estate