Raport o wielkiej płycie. "Chcę uspokoić 12 milionów Polaków"

Nieruchomości

Wiceminister Soboń o budynkach z wielkiej płytyPolskie Radio / Jedynka
wideo 2/4

Chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - mówił w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zaznaczył jednocześnie, że "jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać".

Instytut Techniki Budowlanej przebadał na zlecenie rządu budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych. Wniosek? Są bezpieczne.

- Bloki z wielkiej płyty są konstrukcyjnie niezagrożone, ale jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać - powiedział Soboń w programie "Sygnały Dnia".

4 mln mieszkań w blokach z wielkiej płyty

Jak dodał, przy "dobrym, solidnym zarządzaniu wielką płytą te budynki mogą nam jeszcze spokojnie służyć długie lata".

- I chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył też, że budynki z wielkiej płyty znajdują się często w dobrej lokalizacji. - Często bardzo blisko centrum, blisko komunikacji publicznej, blisko szkoły, przedszkola, zieleni, usług - wymieniał.

- Bardzo często jest tak, że one w ogóle mają też swoją wartość i ta wartość rośnie, więc nie ma żadnego powodu, żeby ktoś, kto dzisiaj mieszka w wielkiej płycie, się obawiał - dodał Soboń.

Szacuje się, że w naszym kraju jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty (około 4 mln mieszkań) w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych bez przeprowadzonej termomodernizacji.

- W ostatnich dwóch latach dociepliliśmy 150 tysięcy mieszkań w ramach funduszu termomodernizacji i remontów. Jest premia termomodernizacyjna, z której mieszkańcy tych bloków korzystają - wyjaśniał Soboń.

Dofinansowanie połączeń w blokach z wielkiej płyty

Wiceminister przypomniał, że jego resort pracuje nad nowelizacją ustawy termomodernizacyjnej. Chodzi o dofinansowanie połączeń w blokach z wielkiej płyty.

- Dajemy taki pomysł, że będziemy dawali 50 proc. premię na te łączenia w przypadku termomodernizacji - mówił.

- Czyli jeśli mniej więcej połowa kosztów termomodernizacji to są te dodatkowe łączenia, to w połowie tych kosztów jesteśmy gotowi je dofinansować, tak aby przy okazji docieplenia można było również wzmocnić te budynki - tłumaczył.

Zobacz też: Ruszają dopłaty do czynszu. Zobacz, kto będzie mógł je otrzymać

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karol Piątkowski