Koniec popularnych dopłat do mieszkań. Kolejna szansa dopiero w styczniu

Nieruchomości

ShutterstockOstatnia transza na 2018 rok ruszy dopiero w styczniu przyszłego roku

Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok - poinformował w czwartek BGK. Ostatnia transza na 2018 rok ruszy dopiero w styczniu przyszłego roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r. - poinformował BGK. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku.

Połowa pieniędzy wyczerpana

Dostępna druga połowa limitu na 2017 rok w kwocie 383,509 mln zł wyczerpała się w ciągu miesiąca. Na 2018 r. przewidziano 762 mln zł. Białowąs poinformował, że wykorzystanie środków na 2018 rok wynosi 50 proc., czyli 381 mln zł, dlatego BGK opublikował komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków z dniem 7 kwietnia br. Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat. 5 proc. limitu z bieżącego roku jest przeznaczane na wypłaty dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, którego dotyczy limit.

Im mniej środków, tym więcej wniosków

Jak przypomniał zastępca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK Bogusław Białowąs, BGK zaobserwowało pewną prawidłowość, że "najlepszą reklamą programu jest zapowiedź, jego zakończenia bądź wykorzystania środków w ramach limitu danego programu".

- W momencie, gdy środków jest coraz mniej, tempo aplikowania przez beneficjentów za pośrednictwem instytucji kredytującej rośnie - dodał. Białowąs przypomniał, że rynek wtórny również ma swój udział w MdM. Dodał, że zdarzają się wnioski z limitu 2018 roku. Może to mieć miejsce, gdy sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym zgadzają się na odroczoną zapłatę, która nastąpi po 1 stycznia 2018 r. Z najnowszych danych BGK wynika, że najwięcej wniosków o dofinansowanie napływa z województwa mazowieckiego (15 proc.), wielkopolskiego (14 proc.), pomorskiego (12 proc.) i dolnośląskiego (10 proc.). Program "Mieszkanie dla Młodych" wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". Początkowo MdM umożliwił zakup mieszkania z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym przez państwo.

Zmiany w programie

Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MdM umożliwiła zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono też dofinansowania dla rodzin z dwójką i trójką dzieci. Ponadto umożliwiono dowolnym osobom, a nie tylko najbliższej rodzinie, występowanie w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy". Zmiana dot. rynku wtórnego spowodowała wzrost zainteresowania programem. W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r. Z informacji z resortu budownictwa wynika, ze program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na IKM będzie można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup mieszkania, czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dot. IKM: maksymalną stawką oszczędzania, do którego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność. Możliwość oszczędzania będzie miał każdy, bez względu na wysokość dochodów. IKM mają być zwolnione z tzw. "podatku Belki", czyli od podatku od zysków kapitałowych. Obejmuje on m.in. zysk z lokat. Wynosi on 19 proc. Z tego podatku zwolnione były do tej pory jedynie Indywidualne Konta Emerytalne. Resort zapowiada, że projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br. W zależności od wyników uzgodnień rząd planuje przyjąć ustawę w terminie umożliwiającym jej uchwalenie do końca br. Ustawa o IKM miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r., a pierwsze premier mogłyby być wypłacane w 2019 r. Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Michał Krajkowski o programie Mieszkanie dla Młodych:

Michał Krajkowski o programie Mieszkanie dla MłodychTVN24 BiS

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock