Drapacz chmur pośrodku niczego. Porównują go do Wieży Saurona

Nieruchomości

Wybrano najpiękniejsze wieżowce na świecietvn24bis/oasiahotels.com/americancopper.nyc/thesilo.dk
wideo 2/4

Na duńskiej prowincji, w mieście liczącym zaledwie 7 tysięcy osób ma powstać... najwyższy wieżowiec w Europie Zachodniej. Bestseller Tower osiągnie wysokość 320 metrów i o ponad dziesięć przebije londyński Shard.

Drapacz chmur powstanie w małej miejscowości Brande w Jutlandii. Za jego budową stoi duński gigant odzieżowy Bestseller. Stąd jego nazwa: Bestseller Tower. Firma poinformowała, że budynek stanie się "punktem orientacyjnym, który umieści Brande na mapie".

Ale duńska gazeta satyryczna "Rokokoposten" porównała budynek do Wieży Saurona z "Władcy Pierścieni" i żartobliwie zacytowała władcę Mordoru, który miał powiedzieć: "Zaproponowałem sfinansowanie ważnej interaktywnej instalacji artystycznej w postaci płonącego oka na samym szczycie budynku".

Pośrodku niczego

Na wizualizacjach możemy zobaczyć wysoką wieżę stojącą w jaskrawym kontraście z płaską okolicą Jutlandii. Ma być ona widoczna z odległości 60 kilometrów.

Budowa, która w ubiegłym miesiącu uzyskała poparcie lokalnej rady, budzi jednak mieszane reakcje.

O swoich obawach, w rozmowie z "The Guardian" opowiadała Trine Krammer, architektka z Aarhus. Według niej budynek zniszczy "ogromny, niezakłócony krajobraz".

Morten Dickmann, jeden z reporterów lokalnej gazety powiedział jednak brytyjskiemu dziennikowi, że "trudno jest znaleźć kogoś, kto jest przeciwny budowie wieżowca". - Wszyscy myślą, że to fantastyczny pomysł - podkreślił.

Firma Bestseller została założona w Brande w 1975 roku i jest kierowana przez Andersa Holcha Povlsena, najbogatszego człowieka w Danii. W swoim portfolio posiada kilkanaście popularnych marek odzieżowych, m.in. Vero Moda, Only, Jack & Jones czy Selected.

Budynek został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Dorte Mandrup i znajdzie się w nim miejsce dla sklepów, hotelu i kilku biur. Jego ukończenie planowane jest na 2023 rok.

Górująca nad owcami Bestseller Towerdortemandrup.dk
Tak ma wyglądać uliczka przy Bestseller Towerdortemandrup.dk

Autor: tol / Źródło: The Independent, Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: dortemandrup.dk