Nieruchomości

Będą kolejne dopłaty do zakupu mieszkań. Rząd odblokuje miliony złotych

Nieruchomości

Smoliński: wnioski będzie można przyjmować do 100 proc.TVN24 BiS
wideo 2/7

Jeszcze w sierpniu będzie można ubiegać się o pieniądze na zakup mieszkań i domów z programu Mieszkanie dla Młodych - taki może być efekt zmian, które na ostatnim posiedzeniu przyjął rząd. W programie "Biznes dla Ludzi" mówił o nich Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Efektem poprawek zaproponowanych przez rząd ma być koniec sztucznego blokowania pieniędzy na dopłaty

Wycofują się

Obecnie banki są zmuszone przestać przyjmować wnioski kredytowe w ramach programu Mieszkanie dla Młodych., gdy tylko Polacy zarezerwują 95 procent środków. Takiej rezerwacji dokonuje się w momencie składania wniosku kredytowego.

- Mimo, że przekroczono 95 procent to okazuje się, że po jakimś czasie część osób wycofuje się ze złożonych wniosków, a część nie przechodzi weryfikacji bankowej. Pozostaje kilka procent niewykorzystanych środków - tłumaczył w programie "Biznes dla Ludzi" Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Na koniec maja stwierdziliśmy, że tak naprawdę tych zakwalifikowanych do programu jest 91 procent. Czyli mamy ponad 9 procent niewykorzystanych środków. To jest prawie 65 milionów złotych, bo środki na ten rok wynoszą ponad 740 milionów. To jest około 4 tysiące mieszkań - dodał.

W myśl obowiązującej ustawy nie można w ciągu roku wznowić raz zamkniętego procesu naborów wniosków. O tym problemie informowaliśmy na początku czerwca. Jak wskazywał wówczas Bank Gospodarstwa Krajowego, w obecnym stanie prawnym nie było możliwości, żeby wznowić procedurę przyjmowania wniosków. "Kwestia wykorzystania środków poniżej limitu 95 procent to kwestia zmian ustawowych" - argumentował bank. Inicjatywę w tym zakresie musiał podjąć resort infrastruktury i ostatecznie tak się stało.

- Zmieniamy ustawę. Wnioski będzie można przyjmować do 100 procent, bo też jeszcze jakiś tam procent odpadnie - powiedział Smoliński.

Smoliński szacuje, że "kolejne rozdanie" nastąpi około 16 sierpnia. - Zakładam, że Sejm przyjmie ustawę na pierwszym posiedzeniu w lipcu. Potem Senat. Pan prezydent powinien szybko ustawę podpisać tak, żeby od 1 sierpnia ustawa mogła wejść w życie. I po 14 dniach Bank Gospodarstwa Krajowego rozpisuje kolejną turę na te środki - mówił gość programu "Biznes dla Ludzi".

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: