Bankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

Nieruchomości

tvn24bisBankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

- To oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą kredytu - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich o nowej propozycji ws. przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. - Klienci zyskają spokój, bo ich nieruchomości nie będą ulegały wahaniom kursu - dodał.

Związek Banków Polskich ma nowy pomysł na rozwiązanie problemu frankowiczów. Zakłada ono przewalutowanie kredytu po kursie bieżącym, ale dostępne tylko dla najbardziej obciążonych kredytobiorców. Banki miałyby też umorzyć zadłużonym część długu i zapłacić za to 2,7 mld złotych.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPOZYCJI BANKÓW WS. KREDYTÓW FRANKOWYCH

Na antenie TVN24 BiS o nowym pomyśle mówił szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

- To oferta skierowana dla rodzin najsłabszych ekonomiczne. To ci wszyscy, którzy obecnie mają poważne problemy z obsługą zadłużenia. Chcemy zdjąć z nich ryzyko kursowe, bo tego się najczęściej obawiają. Chcemy też, aby możliwie duża część ich dochodów została w ich dyspozycji - mówił Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem frankowicze skorzystaliby na nowej propozycji głównie dlatego, że banki umorzyłyby im część zadłużenia, tak by raty nie były wyższe niż 70 proc. dochodów. - Jeśli kwoty do spłacenia byłyby wyższe, banki dokonywałoby specjalnej dopłaty - tłumaczył szef ZBP.

- Klienci zyskaliby też spokój, bo nie zmieniałaby się już wartość nieruchomości, bo byłaby wolna od wahań kursowych - dodał.

Podkreślił, że to rozwiązanie zwiększa też bezpieczeństwo sektora bankowego.

Pomoc dla frankowiczów. Jest nowa oferta bankówtvn24bis.pl

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Raporty: