Nieruchomości

Planujesz zakup mieszkania? Prognozy analityków mogą rozczarować

Nieruchomości

Morawiecki o programie Mieszkanie Plustvn24
wideo 2/5

W 2018 roku ceny mieszkań wzrosną o kilka procent, a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie - wynika z raportu przygotowanego przez BGŻ BNP Paribas.

- W 2018 roku powinniśmy obserwować dalsze kilku procentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji nowo wprowadzanych do sprzedaży. Przy czym w I półroczu mogą one być wyższe względem II połowy 2018 roku - mówi, cytowana w raporcie, Monika Orłowska, analityk w Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak czytamy w raporcie "Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 roku", bank nie spodziewa się, aby nowe programy rządowe istotnie wpłynęły na relację podaży i popytu na rynku mieszkaniowym. - Pierwsze projekty z programu Mieszkanie plus będą zlokalizowane poza dużymi miastami, stąd nie będą aż tak silnie wpływać na cały rynek - tłumaczy Orłowska.

Jakie prognozy

Eksperci oceniają jednak, że w 2018 roku problemem dla branży deweloperskiej będą rosnące koszty materiałów budowlanych i zatrudnienia oraz coraz wyższe ceny ziemi pod budowę nowych inwestycji. - Nowelizacja ustawy dotycząca obrotu ziemią rolną z 2016 roku praktycznie zamknęła w dużych miastach możliwość zakupów ziemi rolnej przez deweloperów - dodaje Orłowska. Bank BGŻ BNP Paribas oczekuje stabilizacji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na poziomie nieco niższym od rekordowego 2017 roku. Ekonomiści banku są zdania, że w 2018 roku osiągniecie wyższej sprzedaży mieszkań od ubiegłorocznej historycznie najwyższej, jest na rynku pierwotnym mało prawdopodobne. Popyt powinien się ustabilizować na zbliżonym poziomie. Jak wskazano, w strukturze nabywców istotny, bo na poziomie 55-60 procent, pozostanie udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych. Ponadto - zdaniem ekspertów - rosnąć powinna liczba kredytobiorców spłacających w całości kredyt z dofinansowaniem z programu Rodzina na Swoim.

Monika Orłowska wskazuje, że "część z tych gospodarstw domowych może być zainteresowana zakupem nowej - większej nieruchomości". Z analizy planów deweloperów wynika, że w 2018 roku notowane będą kolejne rekordy w podaży nowych mieszkań. - Niemniej utrzymywanie dobrej kondycji branży kolejny rok z rzędu, przy jej wysokiej cykliczności, skłania ponownie do pytań o wzrost prawdopodobieństwa przeinwestowania - zastrzega Orłowska.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock