Prawie połowa pracujących w Polsce Ukraińców chce kupić u nas mieszkanie

[object Object]
Ukraińcy wspomagają polskie firmyTVN24 BiS
wideo 2/4

Większość, bo 59 procent Ukraińców mieszkających w Polsce wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Trzy czwarte ma stałą pracę, co trzeci pracuje w swoim zawodzie. Niemal wszyscy korzystają z usług operatorów komórkowych, a dwie trzecie posiada rachunek bankowy. Prawie połowa planuje kupić w Polsce nieruchomość - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Ukraińcy stanowią coraz pokaźniejszą część naszego społeczeństwa i tym samym stają się ważną grupą konsumencką. Obecnie szacuje się, że w Polsce pracuje około miliona Ukraińców. W Polsce mają lepsze warunki życia i wyższe zarobki niż w ojczyźnie.

Z raportu ARC Rynek i Opinia wynika, że czterech na pięciu (82 procent) Ukraińców przebywających w Polsce pracuje, a 75 procent spośród nich ma stałą pracę. Jak wynika z badania, 33 procent pracuje zgodnie z wyuczonym zawodem.

Rozproszenie pracowników ukraińskich po branżach jest dosyć wysokie - największa część z nich (26 procent) pracuje w branży przemysłowej, na kolejnych miejscach są branże: budowlano-remontowa oraz hotelarsko-gastronomiczna (po 15 procent).

Zachowania konsumenckie

Niemal trzy czwarte Ukraińców pracujących w Polsce (72 procent) oszczędza część zarabianej kwoty, a blisko połowa (45 procent) wspiera finansowo rodzinę na Ukrainie. Aż 47 procent badanych otrzymuje wynagrodzenie w gotówce. Tylko co trzeci respondent (30 procent) wpłaca zarabiane pieniądze do banku, a 67 procent przechowuje gotówkę w domu.

Po zakupy spożywcze Ukraińcy idą najczęściej do dyskontów (52 procent) oraz hiper- i supermarketów (38 procent).

Głównym czynnikiem wpływającymi na wybór miejsca zakupu jest cena i częste promocje. Obywatele Ukrainy wydają średnio 473 zł co miesiąc na żywność.

Zakup nieruchomości

Konto bankowe w Polsce posiada 68 procent badanych. Poza kartą bankomatową badani rzadziej korzystają z innych produktów bankowych. Niemal wszyscy badani (93 procent) posiadają telefon komórkowy i 92 procent spośród nich korzysta z usług polskiego operatora.

Jak podano w raporcie, 5 procent Ukraińców zakupiło w ciągu ostatnich 5 lat w Polsce nieruchomość, a aż 45 procent planuje zakup mieszkania. Ponadto 65 procent osób z tej grupy planuje na ten cel zaciągnąć kredyt w Polsce. Obecnie największy odsetek badanych (40 procent) wynajmuje dom lub mieszkanie, a co czwarty wynajmuje pokój w mieszkaniu lub domu.

Badanie zrealizowano metodą CAWI (ankiety online) oraz metodą wywiadów realizowanych z wykorzystaniem tabletów przez ankieterów. Zrealizowano łącznie 532 wywiady.

Nie jedyne badanie

To nie jedyne badanie na temat Ukraińców w Polsce, które pojawiło się w ostatnich dniach.

Jak wynika z raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotowanego przez Work Service, niemal 8 na 10 obywateli Ukrainy jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce i to do tego stopnia, że 84 procent z nich deklaruje, iż poleciliby zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym.

Z drugiej strony 59 procent badanych przyznaje, że opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się dla nich niemiecki rynek pracy.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości