Zyski z dużą pianką

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTeraz trzeba się liczyć ze wzrostem cen piwa

Mocny wzrost zysków piwnego potentata - koncernu SABMiller. Ten drugi co do wielkości piwowar świata zwiększył w ubiegłym roku obrotowym przychody o 7 procent, a zysk netto o 26 proc. Sprzedaż napędzały mu rynki wschodzące. Teraz trzeba się liczyć ze wzrostem cen piwa.

Wśród marek należących do SABMiller są między innymi Miller Lite, Peroni i Grolsch, a w Polsce Tyskie i Lech.

W roku obrachunkowym zakończonym 31 marca koncern zarobił na czysto 2,4 miliardów dolarów (1.7 miliardów euro), czyli o 26 procent więcej, niż w poprzednim roku. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 1,91 miliardów dolarów.

Na całym świecie roczna sprzedaż osiągnęła 28,3 miliardów dolarów. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w Afryce - aż o 20 proc. W Azji wzrost sprzedaży wyniósł 16 proc., a w Ameryce Łacińskiej 7 proc. Europa dała wzrost jedynie o 3 procent, zaś sprzedaż w Ameryce Północnej pozostała bez zmian.

Zarząd koncernu narzeka na niepewne ożywienie gospodarcze w Europie i Ameryce Północnej, a także na wielką niewiadomą, jaką są prognozy inflacji. SABMiller zapowiedział też wzrost cen piwa - powód to rosnące koszty zakupu surowców.

Źródło: TVN CNBC, AFP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu