Związkowcy w obronie stoczni wybierają się do Brukseli

Najnowsze


Wspólną manifestację w obronie polskiego przemysłu stoczniowego, a w szczególności Stoczni Szczecińskiej Nowa, planują zorganizować 15 września w Brukseli polscy i europejscy związkowcy.

W proteście mają uczestniczyć głównie związkowcy NSZZ "Solidarność" z Pomorza Zachodniego oraz związkowcy zrzeszeni w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, reprezentujący branżę metalową.

- Chcemy pokazać swoją determinację w obronie Stoczni Szczecińskiej, chcemy też, by przyjechali koledzy z Niemiec, Włoch, Francji i pokazali, że nas popierają – wyjaśniał przewodniczący zarządu regionu NSZZ "S" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek. Według jego słów, związek wystąpił już o zgodę na tę manifestację.

Będziemy chcieli się dowiedzieć, jak oceniono propozycje dotyczące prywatyzacji stoczni, złożone przez Polskę Mieczysław Jurek o spotkaniu z Kroes

Do Brukseli ma pojechać ok. 150-osobowa delegacja z Pomorza Zachodniego. - Myślę, że pojadą też koledzy z Trójmiasta, bardzo chcą z nami pojechać górnicy – powiedział Jurek.

Szef zachodniopomorskiej "S" poinformował, że związkowcy poprosili prof. Jerzego Buzka, eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO, o zorganizowanie spotkania z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. - Będziemy chcieli się dowiedzieć, jak oceniono propozycje dotyczące prywatyzacji stoczni, złożone przez Polskę – wyjaśnił.

Sejm przyjął rządową informację

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nt. sytuacji polskich stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił "Białą księgę", w której zarzuca poprzednim rządom – SLD i PiS - zaniedbania w sprawie prywatyzacji polskich stoczni. - Biała księga" to opis opieszałości, niekonsekwencji i polityki odraczania decyzji przez poprzednie rządy - wyjaśniał Grad. Kluby SLD i PiS odpierały zarzuty. Dokument przekazano wszystkim klubom parlamentarnym oraz Najwyższej Izbie Kontroli.

W piątek Sejm w głosowaniu przyjął informację rządu na temat sytuacji stoczni Szczecin, Gdańsk i Gdynia, przedstawioną posłom w czwartek. Wniosek o jej odrzucenie złożyło Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydium klubu PO podjęło decyzję o przygotowaniu wniosku wstępnego o postawienie b. ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu. MSP kontynuuje negocjacje z ISD Polska na temat planów restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk oraz z konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice, które chce kupić stocznię Szczecin.

KE dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować zakład w Gdyni i Szczecinie; stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana.

Źródło: TVN24, PAP