Związki poczekają na cały pakiet

Najnowsze

Aktualizacja:
Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum ZZ (TVN CNBC Biznes)Szef Forum ZZ: Związki nie będą opiniować części pakietu

Projekt ustawy zawierającej pakiet antykryzysowy miał w ekspresowym tempie trafić do Sejmu. Jednak związki zawodowe nie oddadzą resortowi pracy w wyznaczonym terminie zaopiniowanej części pakietu, bo czekają na całość rządowych propozycji - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes przewodniczący Forum Związków Zawodowych, Wiesław Siewierski.

W piątek strona społeczna otrzymała z Ministerstwa Pracy 6 punktów pakietu, z prośbą o wydanie opinii najpóźniej do wtorku. Jednak związkowcy nie chcą na razie opiniować rządowych propozycji. Powód? - Odpowiedź na dzisiaj może być negatywna w stosunku do tego, co rząd zaproponował - wyjaśnił Siewierski.

"Czekamy na całość pakietu"

Związkowcy zapowiadają jednocześnie, że udzielą rządowi odpowiedzi dopiero pod koniec tygodnia. Liczą na to, że wówczas będą już znali drugą część pakietu antykryzysowego i wówczas wypowiedzą się na temat całości rządowych propozycji. - Dzisiaj mamy dopiero sześć obszarów opisanych. (...) Natomiast nie mamy ciągle kolejnych propozycji - tłumaczył w TVN CNBC Biznes przewodniczący OPZZ Jan Guz. Dodał, że dotychczasowe rozmowy dotyczyły całego pakietu, trudno więc opiniować jedynie jego część.

Dodał, że nie może się zgodzić na ograniczenie praw pracowniczych "nie uzyskując np. nic w zamian".

Szef OPZZ Jan Guz: Czekamy na całość propozycjiTVN CNBC BIZNES

Minister liczy na szybkie tempo pakietu

Tzw. pakiet antykryzysowy to projekty ustaw dotyczące relacji pracodawca-pracownik. Część przygotowywanego pakietu trafiła w czwartek do strony związkowej oraz konsultacji międzyresortowych. W części tej opisano te "rozwiązania, które mają charakter przejściowy, czyli epizodyczny". - Dotyczą one elastycznego czasu pracy, a także rynku pracy. Również znajdują się tam rozwiązania dotyczące dofinansowania funduszu szkoleniowego - wyjaśniała w piątek minister pracy Jolanta Fedak.

Oceniła wtedy, że konsultacje w sprawie pakietu powinny potrwać do czwartku, piątku przyszłego tygodnia. - Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu odbędzie się Komitet Stały (w sprawie pakietu antykryzysowego - red.), po nim Rada Ministrów. Jeżeli Sejm się pospieszy, to przed wakacjami poselskimi powinien go uchwalić - zaznaczyła minister.

Pakiet antykryzysowy - czyli co?

Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił Komisji Trójstronnej w końcu kwietnia. Wiele rządowych propozycji wzbudziło wówczas niezadowolenie partnerów społecznych.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił we wtorek, że jeżeli rząd nie porozumie się ostatecznie z pracodawcami i związkami zawodowymi w sprawie pakietu antykryzysowego, to Solidarność 10 czerwca rozpocznie ogólnopolską akcję protestacyjną.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum ZZ (TVN CNBC Biznes)