Zwiazana z PiS spółka inwestuje w "Gazetę Polską Codziennie"

Najnowsze

TVN 24Naczelny "GPC" zapewnia, że inwestor zobowiązał się do nieingerowania w treść gazety

Powiązana z PiS-em spółka Geranium przejęła większość udziałów w spółce Forum SA, wydającej dziennik "Gazeta Polska Codziennie" - podaje "Press". Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tytułu, zapewnia, że inwestor zobowiązał się nie ingerować w treść pisma.

Geranium zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w lipcu br. (kapitał założycielski spółki wynosi 150 tys. zł.). Jej wspólnikiem jest spółka Srebrna, związana z Instytutem Lecha Kaczyńskiego, właściciel biurowców w Al. Jerozolimskich i przy ul. Srebrnej w Warszawie. Ma w Geranium 149 udziałów.

Spółka córka Srebrnej, Słowo Niezależne, jest z kolei właścicielką miesięcznika "Nowe Państwo" i portalu Niezalezna.pl.

Związany z PiS jest też prezes Geranium Jacek Cieślikowski, radny Warszawy i asystent prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Srebrną wiąże też z Geranium osoba Janiny Goss, bliskiej znajomej prezesa Kaczyńskiego i byłej szefowej rady nadzorczej TVP z nadania PiS, która jest także członkiem zarządu spółki Srebrna - wylicza "Press".

Życzenie inwestora

W lipcu Goss zastąpiła Tomasza Sakiewicza na stanowisku prezesa spółki Forum. Sakiewicz nadal pozostaje wiceprezesem spółki Słowo Niezależne oraz redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej".

- Życzeniem inwestora było, by prezesem Forum została pani Goss. Jednak ustąpienie ze stanowiska było moją decyzją. Chciałem zająć się pracą redakcyjną, a nie zarządzaniem - wyjaśnia sam redaktor naczelny.

Jednocześnie zapewnia, że inwestor nie będzie mieć wpływu na kształt "GPC". - Podpisaliśmy umowę, w której Geranium zobowiązało się do nieingerowania w sprawy redakcyjne - stwierdza Sakiewicz.

Zapewnia, że choć sympatyzuje z niektórymi poglądami PiS, to nie interesuje go robienie "partyjnej" gazety.

Autor: mac//kdj / Źródło: "Press"

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24