ZUS ułatwi życie mniejszym przedsiębiorcom

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy składki na ZUS i NFZ są konieczne dla wszystkich?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce tylko raz w roku ustalać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne. Z takiego rozwiązania skorzysta 650 tys. właścicieli firm - pisze "Gazeta Prawna".

- Przy obecnym poziomie inflacji nie ma sensu utrzymywanie zasady, że pięć razy w roku zmienia się podstawa naliczania składek dla osób prowadzących małe firmy - powiedział gazecie prezes ZUS Paweł Wypych.

Takie rozwiązanie ma ułatwić życie i ZUS-owi, i przedsiębiorcom. Zakład będzie miał mniej pracy przy wyjaśnianiu nieprawidłowości, a osoby prowadzące firmy unikną pomyłek przy wypełnianiu przekazów. Będą też mogły złożyć w banku stałe zlecenie opłacenie składek na ubezpieczenie za cały rok. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko zalegania ze składkami.

Pracodawcy podkreślają, że w ślad za zmianą w sposobie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne powinien zmienić się sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Obecnie są one wyliczane na podobnych zasadach jak składka ZUS.

Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24