Najnowsze

ZUS skończył liczyć. W OFE zostały 2 mln 564 tys. 72 osoby

Najnowsze

W OFE zostały 2 mln 564 tys. 72 osoby
TVN24 Biznes i ŚwiatW OFE zostały 2 mln 564 tys. 72 osoby

2 mln 564 tys. 72 - tyle deklaracji osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE zarejestrował ZUS. To dane ostateczne. W poniedziałek zakończyło się liczenie deklaracji. Ok. 2 proc. z tych wniosków będzie jeszcze weryfikowane.

Z końcem lipca minął termin składania deklaracji w sprawie OFE. Polacy decydowali, czy chcą, by część ich składki emerytalnej nadal była przekazywana do OFE, czy wyłącznie do ZUS. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata.

Stempel pocztowy

Jak poinformował rzecznik ZUS Jacek Dziekan, wnioski zarejestrowane przez ZUS to wszystkie deklaracje wprowadzone do systemu, jakie trafiły do ZUS do 31 lipca lub drogą pocztową z datą stempla pocztowego najpóźniej z 31 lipca. Z danych wynika, że 1 mln 789 tys. 472 osoby (69,79 proc.) zdecydowały się na wysłanie oświadczenia pocztą, 714 tys. 55 osób (27,85 proc.) zrobiło to osobiście w oddziale ZUS, a 59 tys. 3 osoby za pośrednictwem platformy usług elektronicznych. Spośród zarejestrowanych deklaracji 51 tys. 798 (2,02 proc.) musi być jeszcze zweryfikowanych. Wyjaśnienia wymagają bowiem deklaracje zawierające błędy - jak informował ZUS na początku sierpnia, najczęstsze z nich to brak podpisu czy wpisanie niewłaściwych danych identyfikacyjnych.

Liczba członków OFE przed otwarciem okienka transferowego wynosiła 16 mln 697 tys. 221 osób. Oznacza to, że OFE wybrało 15,4 proc. ubezpieczonych. Według wstępnych szacunków ZUS deklaracji miało być około miliona.

Wielki transfer

Zgodnie ze zmianami w systemie emerytalnym z początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Jaroszek: 2 proc. deklaracji o pozostaniu w OFE wpłynęły po terminie
Jaroszek: 2 proc. deklaracji o pozostaniu w OFE wpłynęły po terminieTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Pozostałe wiadomości