Najnowsze

ZUS przejął pieniądze OFE. Rostowski: Operacja się udała, pacjent przeżył i będzie się miał lepiej

Najnowsze

Rostowski: Operacja się udała i dzięki temu obniżony został o 150 mld zł dług nas wszystkich
tvn24Rostowski: Operacja się udała i dzięki temu obniżony został o 150 mld zł dług nas wszystkich

- Operacja się udała i dzięki temu obniżony został o 150 mld zł dług nas wszystkich. Pacjent nie tylko przeżył, ale będzie się miał lepiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister finansów Jacek Rostowski. W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153,15 mld zł, czyli 51,5 proc. posiadanych aktywów.

Rostowski podkreślił w TVN24, że dzięki tej operacji bezpieczniejszy jest polski emeryt i polskie państwo, za to "OFE trochę schudły". - Dla mnie najważniejsze są emerytury i stan finansów publicznych państwa polskiego - podkreślił były minister.

Jego zdaniem "żaden kraj" do tej pory nie wpadł na pomysł, "żeby w takim stopniu strzelić sobie w nogę tworząc taką strukturę, która zwiększa dług publiczny o 300 mld zł". - My w 1998 roku wpadliśmy na pomysł, że bierzemy część składki emerytalnej i zdecydowaliśmy przekazać ją do OFE, nie podwyższając składki. Myśleliśmy, że za darmo stworzymy filar kapitałowy w oparciu o publiczne daniny. Stworzyliśmy gigantyczną wyrwę w systemie publicznym - ocenił były wicepremier.

- My zwiesiliśmy te składki z ZUS i zdecydowaliśmy, że będziemy je przekazywać na filar kapitałowy. W związku z tym powstała dziura. Musieliśmy ją finansować przez większe zadłużenie - przypomniał Rostowski.

Dług mniejszy?

Pytany, czy dzięki tej operacji dług publiczny się zmniejszył (duża część ekonomistów ma wątpliwości - red.), Jacek Rostowski stwierdził: - Ten dług, który był opisywany we wszystkich statystykach i nas kosztował, pogarszał postrzeganie Polski. My zrobiliśmy taki zabieg, że powiedzieliśmy: nikt nie pokazuje długu emerytalnego, ale my pokażemy jakąś część i będziemy musieli ponosić prawdziwe koszty obsługi tego długu - powiedział były minister.

Rostowski: Ten dług pogarszał postrzeganie Polski
Rostowski: Ten dług pogarszał postrzeganie Polskitvn24

Transfer

W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153,15 mld zł, w efekcie dług publiczny Polski zmniejszył się o 9 proc. PKB.

Transfer aktywów OFE do ZUS, to efekt nowych przepisów dotyczących OFE, które obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Mówią one m.in., że 3 lutego br. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Szczurek powiedział, że OFE przekazały do ZUS 51,5 proc. wartości swoich aktywów na kwotę 153 mld 150 mln zł. Dodał, że przekazano obligacje skarbowe warte 134 mld zł, 106 mln euro, 17,2 mld w obligacjach gwarantowanych przez skarb państwa i 1,9 mld zł w gotówce.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości